SocGen k energiím: Levný sektor může silně růst po jednání OPEC

Energetický sektor letos patří mezi nejméně úspěšná odvětví na evropských akciových trzích. Sektorový index Stoxx 600 Oil & Gas od začátku roku klesl o 6,5 %, souhrnný evropský index Stoxx 600 mírně vzrostl. Vše může být jinak po listopadovém zasedání OPEC, tvrdí Societe Generale k výhledu pro energetické tituly.

Klíčovým faktorem pro další vývoj cen ropy bude 27. listopadu výsledek zasedání OPEC. Zásadní bude, zda OPEC ve světle propadu cen ropy sníží svou produkci nebo ji ponechá, aby udržel svůj tržní podíl Analytici Société Générale jsou spíše nakloněni možnosti snížení produkce a pokles odhadují o 1,0-1,5 mil. barelů denně, což by mělo podpořit tržní cenu.

Vliv na ceny ropy by mělo mít podle SocGen také případné podepsání dohody o íránském jaderném programu. „Na její dosažení zbývá čas už jen do 24. listopadu. Dohoda může být negativním impulsem z důvodu ukončení sankcí na dovoz ropy z Íránu,“ poznamenává v analýze SocGen s tím, že návrat íránské ropy na světové trhy by ale byl jen pozvolný.

Stabilní ropa, růst cen akcií?

Ve prospěch cen ropy by podle stratégů Societe Generale v krátkodobém horizontu mohla mluvit sezónnost, protože poptávka tradičně bývá v zimních měsících silnější. „Podle našeho názoru by mohla k růstu energetických akcií stačit pouhá stabilizace cen ropy, protože evropský energetický sektor je nyní poměrně levný, obchoduje s diskontem podle P/E i dividendového výnosu,“ uvádí v analýze banka s tím, že rozdíl mezi dividendovým výnosem sektoru a celého trhu je dokonce nejvyšší za posledních více než 10 let.

Tlak na dividendy, lepší cash flow

Nižší ceny ropy podle Societe Generale pochopitelně vytvoří tlak na zisky energetických firem, což zatlačí na dividendový výnos sektoru. „Naproti tomu pozitivní dopad na cash flow by měly mít skutečnosti, že rok 2013 byl pro mnoho firem vrcholem investičního cyklu a že přední společnosti v sektoru mají konkrétní a poměrně rozsáhlé plány prodeje majetku, například Shell za 15 mld. USD v letech 2014-15, BP ve stejném období za 10 mld. USD a Total rovněž za 10 mld. USD v letech 2015-17. Dividendy v sektoru by proto měly být poměrně udržitelné,“ vyvozuje SocGen.

Jak na to vydělat?

Nástroj k výdělku na situaci na energetickém trhu nabízí analytici Komerční banky, kteří analýzu SocGen zprostředkovali. Jejich investičním tipem je Lyxor ETF Stoxx Oil & Gas, tedy sektorové ETF. Stanovili na něm cílovou cenu 39,0 EUR s investičním horizontem třech měsíců a potenciálním ziskem 10,6 %.

„Věříme, že investoři ocení vysoký a relativně udržitelný dividendový výnos sektoru. Krátkodobý silně pozitivní impuls by navíc mohl přijít díky zotavení cen ropy, pokud by OPEC příští týden rozhodl o snížení produkce. Stop loss pokyn stanovujeme na úrovni 32,0 EUR,“ uvádí KB.

Rizikem pro příznivý vývoj této sázky je dle KB/SocGen korekce na evropských akciových trzích a pokračování klesajícího trendu cen ropy. SocGen se s pravděpodobností 35-40 % obává, že zasedání OPEC nepovede k žádné významné změně produkce.

Alternativně se dle analytiků banky nabízí možnost investovat do akcií jednotlivých energetických firem. Preferovaným titulem banky v sektoru je Royal Dutch Shell.

Newsletter