SocGen: Válka v Iráku vyžene ropu k 150 dolarům. Kde konflikt vytváří příležitosti?

Boje v Iráku podle zasvěcených vstoupily do nové úrovně. Stavu, kdy pro svět přestává být hrozbou a hlavní teroristickou silou Al-Káida a místo ní nastupuje ISIL. Islamističtí radikálové vyhlásili chalífát, samostatný Islámský stát. Vzkázali tak, že jsou hrozbou pro celý svět, řekl mluvčí irácké armády Kásim Atta. V Iráku se boje dále stupňují a analytici Societe Generale vyslovili odhad dlouhé občanské války v zemi a růstu cen ropy až k úrovni 150 dolarů za barel.

ISIL předčil Al-Káidu

Iráčtí vojáci pokračují v ofenzivě u města Tikrít, které chtějí od povstalců dobýt zpátky. Tvrdé boje se odehrávají i na hranicích mezi Sýrií a Irákem. ISIL dosud ovládla velká území na severozápadě Iráku a některé oblasti v Sýrii. V neděli její mluvčí oznámil vytvoření chalífátu v čele s dosavadním vůdcem ISIL abú Bakrem Bagdádím. Hodiny po tomto vyhlášení vypukly boje na hranici mezi Irákem a Sýrií.  Povstalci v Sýrii nejprve bojovali jen proti režimu prezidenta Bašára Asada, později kvůli sporům i mezi sebou. Na jí ovládaném území fakticky zanikly hranice obou zemí.

Pokud se konflikt v Iráku rozšíří na jih země, kde budou zasaženy těžební pole a exportní terminály ropy, analytický tým Societe Generale odhaduje růst cen ropy Brent k úrovni 150 dolarů za barel. „Šok na nabídkové straně dosáhne 2,6 milionu barelů denně iráckého ropného exportu,“ odhaduje SocGen. Taková situace by dle banky spustila koordinované uvolňování dosavadních zásob ropy na trh a to jak ze strany státu IEA tak i Saúdské arábie. Tyto kroky by ale stačily jen na zmírnění cenového růstu komodity, míní SocGen.Výše popsaná scénář nicméně SocGen vidí spíše jako krajní.

Ceny ropy: Mírný pokles či prudký růst

„Jako nejpravděpodobnější varianta se nám jeví dlouhá občanská válka, de facto sektářské povahy. Vleklé bojůvky by pak zasahovaly kolem 500 tisíc barelů ropy denně,“ uvedl pro CNBC stratég komoditního výzkumu v SocGen Michael Wittner, mimo jiné bývalý představitel CIA. Podle něj zatím ISIL nedosáhl takové vojenské síly, aby jih země ovládl a strategické ropné kapacity včetně oficiálních rezerv Iráku ovládl.

Toto je podle Wittnera důvodem, proč ceny ropy Brent přece jen mírně slevily z maxim za více jak devět měsíců. „Hlavní část dodávek ropy ze země přichází z jihu (kolem 80 procent) a z Kurdy kontrolovaných částí severu (kolem 12 procent), shrnují komoditní stratégové UBS Dominic Schnider a Giovanni Staunovo. „Jsme přesvědčení, že ISIL na ovládnutí ropného jihu nemá dostatek síly a dokud tomu tak bude, vývoz ropy z Iráku bude stabilní,“ tvrdí. Podle Commerzbank se na trhu plíživě natahuje prémie za situaci v Iráku a ceny ropy jen zvolna ale přesto rostou.

Pokud by se dle Wittnera další „nekonvenční“ taktika ISIL omezila „jen“ na jednotlivé sabotáže a bomby v dopravních prostředcích tak, jak tyto zásahy (bohužel) již známe, odhaduje poskočení ceny ropy Brent pouze o 10 dolarů k úrovni 120-125 USD za barel.

Irácké napětí v každém případě znamená zásah pro globální trh s ropou. V případě uklidnění konfliktů na Ukrajině a v Iráku lze očekávat pokles o několik dolarů níž, u WTI asi i pod 100 dolarů. V opačném případě scénáře hovoří o růstu o desítky procent. Vývoj, do kterého spadá i rozpolcená Sýrie, tvrdě zasahuje těžbu OPEC, od kterého lze nyní jen těžko očekávat růst produkce ropy, která by měla jít ruku v ruce s oživováním ekonomik a poptávky. 

Irák nehrozí jen napětím na ropě

U Iráku však nejde jen o „pouhý“ růst cen komodity, ale zejména přenos do reálné ekonomiky. Klíčové ekonomiky světa, včetně té americké, se snaží vykročit z útlumu (v případě Spojených států nečekaně zchlazujícího 1Q). To vyžaduje zejména silnou poptávku domácích spotřebitelů a zlepšování sentimentu mezi nimi. Děje se opak. Nečekaný ústup utrpěl jak vysoce sledovaný ukazatel nálady mezi americkými spotřebiteli, kterým je průzkum spotřebitelského sentimentu Univerzity Michigan, tak například prestižní odraz očekávání německých investorů, index ZEW. Do peněženek spotřebitelů se mimo jiné silně promítají ceny paliv, v případě Spojených států benzín zdražil za půlrok o pětinu. 

Napětí vytváří příležitosti

Každý konflikt a tlak vytváří na trzích příležitosti a silní investoři vydělávají právě na těchto obdobích. Potíže těžby zemí OPEC znamenají obrat pozornosti mimo ropný kartel. Kanada, ale i třeba Norsko. Zástupcem kanadského energetického sektoru je třeba Canadian Natural Resources. Za měsíc 12 %, od počátku roku 35 %. Do úvahy spadají třeba i přepravní společnosti, včetně ropy. Například Canadian Pacific Raiway. Těžit ze situace mohou i americké energetické firmy a přepravci. Na tržní růst cen ropy lze očekávat vzestupnou reakci akcií firem, které se soustředí na servisní práce pro oblast těžby ropy. Halliburton (+10 % za měsíc, 39 % YTD), Schlumberger (13 % za měsíc, 31 % YTD). Akcie velkých amerických maloobchodníků provází naopak stagnace i pokles. Výjimkou byl snad jen dvouciferný růst Family Dollar Stores, která se stala zastávkou predátorského investora Carla Icahna. Jiná příležitost.

Newsletter