Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

SocGen: Zisky hledejte na akciích Číny, Itálie a Francie

Nadprůměrnou váhu akcií v portfoliu, protože globální politika centrálních bank zůstává uvolněná a akcie jsou stále relativně levné ve srovnání s dluhopisy, doporučuje v nové prognóze vývoje trhů tým ekonomů a analytiků Societe Generale. Za nejatraktivnější akciové trhy považuje Francii, Itálii a Čínu jako země, kde dochází ke strukturálním reformám či uvolňování měnové politiky. Na střednědobém horizontu SocGen sází na akcie eurozóny oproti Spojeným státům a odvětvově na finanční tituly v eurozóně, sektory ropy a plynu nebo síťová odvětví, protože nabízejí vysoké a relativně bezpečné dividendové výnosy.

Societe Generale doporučuje zachovat v portfoliích váhu akcií 60 % vůči dluhopisům a dalším aktivům se 40 %. „Hlavním důvodem je, že globální politika centrálních bank je nadále uvolněná a akcie jsou stále relativně levné ve srovnání s dluhopisy. SG vidí největší růstový potenciál na akciových trzích v zemích, kde dochází ke strukturálním reformám a/nebo k uvolňování měnové politiky. V ročním horizontu to platí zejména pro Francii, Itálii a Čínu. Na druhou stranu, SG má neutrální až mírně negativní výhled pro akciové trhy v USA, Velké Británii, Německu a Austrálii. Čtvrtletní prognózy vývoje hlavních indexů ukazují, že menší korekce by se mohla na globálních akciových trzích objevit na začátku roku 2015,“ napsali analytici bankovní skupiny, pod kterou spadá tuzemská Komerční banka.

V současné době se neočekává, že Fed ukončí svou politiku nulových úrokových sazeb dříve než v létě roku 2015. „Jakmile k tomu dojde, mohlo by to dát další růstový podnět pro evropské akciové trhy. Historická zkušenost nám totiž říká, že akcie eurozóny výrazně překonávají americké v době, kdy Fed utahuje měnovou politiku. To samozřejmě zatím nenastalo, domníváme se však, že pohyb akciových trhů by mohl předcházet samotné změně měnové politiky Fedu. Nyní by tak mohl být dobrý vstupní bod pro zvýšení pozic v akciích eurozóny,“ míní tým SocGen.

Zvýšit expozici doporučuje SocGen na rozvíjejících se asijských akciových trzích, a to zejména v Číně. „Asijské burzy jsou v dobré pozici, aby těžily ze zrychlujícího se hospodářského růstu v USA. Kromě toho by čínské akcie mělo podporovat jejich atraktivní ocenění a uvolnění měnové politiky tamní centrální banky. Oproti tomu japonská centrální banka zklamala a SG nyní neočekává žádné další uvolňování její měnové politiky až do dubna příštího roku. Proto je současný výhled pro japonské akcie neutrální, ačkoliv jejich růstový potenciál v horizontu 2-3 let je vysoký,“ shrnuje postoj SocGen analytik Komerční banky ze skupiny, Josef Němý.

Sázka na finanční tituly v eurozóně je opřena o sázku, že výsledky zátěžových testů (mají být zveřejněny přibližně na konci října) by měly snížit rizikovou prémii bankovních titulů, které se stále obchodují na velmi atraktivních úrovních. „Po výsledcích testů je také možné, že v sektoru dojde k růstu aktivity v oblasti fúzí a akvizic, což by také mělo podpořit ceny bankovních akcií. Akcie pojišťoven by pak měly mít prospěch z růstu výnosů amerických dluhopisů. Úrokové sazby jsou nyní velmi nízké, a v tomto prostředí jsou atraktivní sektory ropy a plynu nebo síťová odvětví, protože nabízejí vysoké a relativně bezpečné dividendové výnosy. Dále doporučujeme na evropských trzích upřednostnit velké firmy před menšími, protože mají většinou větší prospěch z oslabení eura,“ říká k postoji SocGen Josef Němý.

Odhady pro vývoj jednotlivých evropských akciových indexů od analytiků Societe Generale a research týmu Komerční banky naleznete v galerii k článku.

Newsletter