Societe Generale radí prodávat českou korunu proti euru

Prodávat českou korunu proti euru radí stratégové Societe Generale s cílem 28,75 CZKEUR a stop-loss příkazem naopak na hladině 27,45 koruny k euru. Důvodem jsou zesilující deflační tlaky, hrozící nejméně verbální intervencí, nebo jiným zásahem České národní banky.

„Silné deflační tlaky, dovážené z eurozóny, mohou vyvolat prudkou sestupnou revizi inflačních očekávání a vyvolal verbální intervence či další uvolnění měnové politiky,“ uvedl Bernd Berg, zodpovídající v SocGen za strategie na emerging markets.

Propad cen v eurozóně je jasným rizikem pro Českou národní banku a její cíl, navrátit míru inflace k 2% cíli, napsal včera viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík v názorovém textu pro HN. „Dovážíme silné deflační tlaky, které dále zesílí, pokud padající produkční ceny v eurozóně stlačí křehký růst zahraniční poptávky,“ uvedl Tomšík. V takovém případě dle něj pozitivní nabídkový šok plynoucí z aktuálního poklesu cen ropy může mít negativní dopady do inflačních očekávání tím, že sníží inflaci v situaci nulových úrokových sazeb, a tím zvýší reálné úrokové sazby. „To může mít negativní dopad na vývoj domácí reálné poptávky a ČNB bude stát před staronovým rozhodnutím, jak splnit inflační cíl, stabilizovat inflační očekávání a podpořit domácí reálnou ekonomiku,“ napsal Tomšík.

Korunu sráží strašák deflace. Tomšík hovoří o riziku

Česká koruna včera začala výrazněji oslabovat po datech z eurozóny, která ukázala za prosinec loňského roku na první deflaci po více jak pěti letech. Očekáván byl poloviční pokles, vývoj je nejslabší od září roku 2009.

Podle mediánu odhadů ekonomů a analytiků pro Bloomberg česká inflační data, která vyjdou v pátek 9. ledna, ukáží na zpomalení meziročního tempa inflace v tuzemské ekonomice na 0,2 procenta za prosinec 2014 z 0,6 % za listopad.

Eurozóna v deflaci přivolává zásah ECB

Newsletter