Šokované měnové trhy silně zakolísaly

Švýcarská národní banka během včerejšího rána doslova šokovala svět. Co se vlastně stalo? Odpověď je jednoduchá: SNB oznámila ukončení intervence na své měně vůči euru a zároveň oznámila snížení depositních sazeb na záporných 0,75 %. Švýcarskému franku tak už nestálo nic v cestě k započetí raketového růstu. Měna, jež obchodovalo téměř 3 a půl roku v pásmovém rozmezí 1,20 – 1,26 franku za euro, během pár vteřin vzrostla až poblíž hranici 0,8 franku za euro.

Investoři shortující frank jsou pravděpodobně ještě teď v šoku. Ačkoliv měna po svém prvotním nárůstu odevzdala trhu část svých zisků, stále se pohybuje v průměru takřka o 15 % výše, než tomu bylo ještě během včerejšího rána. Dnes frank vůči euru stále obchoduje poblíž parity.

Švýcarská centrální banka nečekaně uvolňuje frank a spouští jeho rally

Proč Švýcaři opustili intervenční režim? A proč pláčou Maďaři a Poláci?

Z překvapivého rozhodnutí SNB nakonec vyšel vítězně americký dolar, jenž dosáhl vůči euru na nová 11letá maxima 1,5672. Naplnily se tak předpovědi velkých investičních bank, jež věštily hodnotu EURUSD pro rok 2015 na 1,15 dolaru za euro.

Obchodníci momentálně upírají pozornost na pokračující pokles amerických akciových trhů. Zvýšená averze k riziku má za následek, že se investoři začínají soustředit na takzvané bezpečné přístavy. Z toho těží japonský, jenž je v posledních několika letech považován za bezpečný přístav na devizovém trhu. Momentální hodnota jenu tak kulminuje poblíž svých více jak měsíčních maxim na 116,61 jenů za dolar. V případě, že budou akciové trhy nadále propadat, měli bychom být svědky pokračujícího přílivu kapitálu do japonského jenu, což by pokračovalo ve zvyšování jeho hodnoty.

Česká koruna taktéž prošla turbulentním dnem. Vůči euru silně posílila a dostala se zpět pod hranici 28 korun za dolar, přičemž momentálně obchoduje na 27,8215 koruny za euro. Vůči dolaru nicméně znovu propadla, dnes však mírně posiluje na 23,9086 koruny, a drží se tak pod psychologickou hranicí 24 korun za dolar. 

Newsletter