Americké výnosy odevzdávají část včerejšího růstu ve středních a dlouhých splatnostech. Dolar proti euru oslabil směrem k 1,1300 EURUSD. Procyklické měny bez výraznějšího směru. Z měn regionu je v zisku forint, koruna mírně slabší nad 25,45 za euro.

Soros a boj za lidská práva: Verze „Irsko a hypotéky“

Válečné zločiny, omezování svobody médií, předsudky proti imigrantů a Muslimům. To vše lze nalézt ve výčtu světového zla, proti kterému bojuje George Soros a jeho nadace. Seznam se teď dočkal aktualizace. Nově se do něj zařadily irské hypotéky.

Open Society Foundations, jak se Sorosova nadace nazývá, se rozhodla bojovat proti „obětem“ irského hypotečního trhu, který má za sebou jeden z nejhorších krachů realit vůbec. Podle agentury Bloomberg se zhruba jedna hypotéka z deseti nachází v situaci prodlení se splátkou. Celkově tak jde o cca 4,5 miliardy euro v opožděných platbách, což vyústilo ve ztrojnásobení tempa zabavování majetku během posledních pěti let.

Zruinoval Bank of England: Osm hříchů George Sorose

„Primárně se chceme zaměřit na platnost lidských práv v případech odejmutí majetku,“ řekla pro Bloomberg Marguerite Angelariová, právnička Sorosovy nadace. „V Irsku je totiž možné se do této situace dostat velice snadno. Podle evropského práva by tomu tak však být nemělo.“

A jak tento „boj“ ve skutečnosti vypadá? Open Society Foundations dosud vynaložila zhruba 100 tisíc euro na spolupráci s irskými právníky, stejně tak se angažuje v pořádání speciálních seminářů, které mají poukázat na pochybení irských soudů v souvislosti s evropským právem týkajícího se zabavování majetku.

Soros: Jak zachránit EU?

První úspěchy a čekání na verdikt

Sorosova nadace má první úspěchy. V závěru minulého roku její právníci zachránili před vystěhováním nejmenovaný irský pár, který se se splasknutím realitní bubliny dostal do defualtu. Ten měl být vyřešen další půjčkou určenou k refinancování o velikosti 130 tisíc euro. Podle právníků však byl tento úvěr sjednán za neférových podmínek, tudíž návrh na zabavení majetku jde proti podstatě lidských práv.

Soudce v tomto případě souhlasil s právní revizí, na jejíž výsledek se dosud čeká. V návaznosti na to se pak ukáže, zda se tím samým směrem nebudou ubírat i další zadlužení lidé.

Když Soros trápí „zrzavé“ bankéře

Lidé, kterým byl zabaven majetek, resp. jim hrozí zabavení, se tak mohou od nadace dočkat pomoci. Kdo však nikterak nejásá, jsou irští bankéři…

„Situaci pečlivě monitorujeme,“ napsal v emailu zástupce Banking & Payments Federation Ireland. „Celá kauza má totiž potenciál vytvořit další překážku pro věřitele, tedy především pro banky….“

Ups! „Fat finger“ prozradil Sorosovy pozice na short

Newsletter