Soros a spol. vystupují z amerických akcií

Fondy amerického investora a miliardáře George Sorose ve čtvrtém kvartále loňského roku snížily pozice v amerických akciích a přesunuly svá aktiva převážně do trhů v Evropě a Asii. Přesun pozic se týkal zhruba 2 miliard dolarů z celkových bezmála 30 miliard, které má Soror Fund Management pod správou.

Podobnou strategii zaujaly i další hedgeové fondy, například Appaloosa Management snížil pozice v amerických akciích o 2,74 miliardy dolarů, tj. o 40 procent oproti předchozímu čtvrtletí, a Moore Capital Management ponížil své akciové investice v Americe během poslední čtvrtiny loňského roku o 25 % na 2,3 mld. dolarů. Důvodem pro snížení pozic byl především silný propad cen ropy, který negativně zahýbal s výkonností hedgeových fondů. Většina z nich měla ropu a ropné společnosti ve svých portfoliích vysoce „overweight“. Vývoj na ropném trhu nicméně hedge fondy přiměl se těchto pozic zbavit.

Další z manažerů, Leon Cooperman je na americké akcie stále „bullish“, nicméně předpokládá, že trhy především v Evropě a Japonsku budou v následujících letech přinášet investorům vyšší zhodnocení.  

Evropský index Stoxx Europe 600 zažil nejsilnější lednovou rally od roku 1989, když zhodnotil o 7,3 %, a od začátku roku roste již o více než 10 %. Pro srovnání, Nikkei je od začátku roku silnější 3,1 % a index S&P 500 o 2,3 %.

Soros: QE v Evropě posílí nerovnost a bublinu aktiv

Newsletter