Americká výnosová křivky se napřímila. Dolar zpevnil pod 1,0900 za euro. Koruna se obchoduje pod 25,25 za euro a pod 23,20 za dolar.

Soros: Hra o Řecko nemá vítěze

Pravděpodobnost, že Řecko eurozónu opustí, je nyní 50 na 50 a ani jeden scénář nebude pro žádnou ze stran vítězný, nechal se slyšet investor – veterán George Soros. „Řecko je dlouhodobě hnisající problém, který nebyl od začátku zvládán, a to ze všech hledisek.“

Hra o řecký dluh nemá podle respektovaného investora vítěze a to nejlepší, co z ní může vzejít, je pouze „protloukání se krizí“. Řecká vláda má podle posledních informací předložit do příštího pondělí konkrétní balík strukturálních reforem, na základě nichž eurozóna rozhodne o výplatě zbývajících 7,2 miliardy eur z programu úvěrové pomoci, o jehož čtyřměsíčním prodloužení rozhodla na konci února. Bez těchto peněz se Řecko nevyhne platební neschopnosti, podle EK mají Atény finance jen do 8. dubna.

Tsipras: Bez další půjčky nesplatíme naše dluhy

Jednání mezi premiérem Tsiprasem a věřiteli, tedy zástupci Evropské komise, ECB a Mezinárodního měnového fondu, ale podle Sorose mohou zkrachovat, což by vyústilo v tzv. grexit. „Lze to odkládat donekonečna, ale mezitím Řecko žádného primárního přebytku nedosáhne… země přichází nazmar,“ uvedl Soros. „Momentálně jsme v bodě, kdy může dojít k oběma možnostem,“ dodal.

Soros se v rozhovoru dotkl také vývoje na měnovém trhu, kde dochází ke značným výkyvům vlivem rozcházejících se měnových politik – zatímco ECB teprve tento měsíc zahájila kvantitativní uvolňování, Fed chystá vyšší sazby. Toto prostředí vytváří skvělé příležitosti pro hedge fondy, poznamenal Soros, který je jedním z nejbohatších mužů planety s majetkem bezmála 29 miliard dolarů. Největší starosti mu dělá rusko-ukrajinský konflikt. Bez další vnější finanční pomoci to s „novou“ Ukrajinou (po odtržení Krymu) půjde postupně z kopce a vrátí se zpět situace, kdy oligarchové začnou uplatňovat svou moc, řekl Soros.

Bundesbank: Eurozóna musí přestát bankrot člena

Newsletter