Souboj dluhopisových velikánů: Gundlach vs. Gross

Dluhopisový trh má dva velice dobře známé „krále“. Prvním z nich je Bill Gross, který momentálně vede 1,5miliardový fond v Janus Capital. Proti němu pak stojí Jeffrey Gundlach, výkonný ředitel investiční společnosti DoubleLine Capital. Tito dva velikáni se v posledních dnech svezli na vlně sporu ohledně nového trendu tzv. „neomezených“ dluhopisových fondů.

Právě na toto téma se rozpoutala bouřlivá diskuze během úterní konference pořádané Milken Institute v americkém Los Angeles. Nová strategie je v podstatě založena na existenci fondu zaměřujícího se výhradně na dluhopisy, avšak jeho investiční činnost není, resp. je, ale pouze velmi málo, omezena předem stanovenými pravidly a limity. Manažeři obdobných fondů tak mají naprosto volné ruce ve výběru aktiv, které mohou bez problémů zahrnout do svého portfolia.

Právě Bill Gross bývá označován za „velitele“ takového fondu. Od doby Grossova příchodu z předchozí společnosti Pimco si jeho Janus Global Unconstrained Bond Fund připsal na svůj účet aktiva o hodnotě 1,5 miliardy dolarů, přičemž díky změně původní strategie se z hlediska výkonnosti dostal před většinu všech ostatních fondů. Za první čtyři měsíce letošního roku si už k dobru připsal 2,9 %.

„Zakládání tzv. neomezených dluhopisových fondů nemůže skončit době,“ řekl pro server CNBC John Skjervem, šéf investičního oddělení oregonského Úřadu státního pokladníka. „Existují manažeři, kteří si podílové listy těchto fondů koupí a budou je před představenstvem vlastní společnosti prezentovat jako typické fondy fixních příjmů. Pod pomyslnou pokličkou se však nejedná o nic jiného, než o snahu potají investovat do vysoce rizikových aktiv, což ve výsledku nemůže skončit nijak dobře,“ dodal Skjervem.

Na tuto myšlenku pak přitakává i sám Jeffrey Gundlach. „To co termín „neomezený“ ve skutečnosti znamená je ve volném překladu „zajistěte mi, prosím, co nejvíce překvapení a já budu doufat, že všechna skončí v plusu“. Nejde o nic jiného, než o dobře zakódovanou podstatu skutečné a vysoce rizikové věci,“ řekl Gundlach během konference.

Někteří investoři si však myslí, že sám Gundlach káže vodu, ale pije víno. Jeho DoubleLine Flexible Income Fund bývá také často označován za neomezený fond. To však CEO DoubleLine dementuje se slovy, že jeho fond se liší od všech ostatních svou vysokou transparentností. Jakmile dojde na případnou změnu portfolia, investoři jsou o ní okamžitě vyrozuměni.

Bill Gross a jeho „životní short“

Gundlach o možné krizi junk bondů

Newsletter