Souboj o Bílý dům se vyjasnil, u republikánů hrozí rozkol

Hillary Clintonová po dnešním nominačním hlasování jasně vykročila k souboji s republikánským favoritem Donaldem Trumpem o prezidentské křeslo. Se započítáním takzvaných superdelegátů, partajních prominentů s volným hlasovacím právem, se počet jejích delegátů podle odhadu expertů přehoupl už přes tisícovku. K potvrzení demokratické nominace je tak téměř v půli cesty.

Podle politologů může být Trump pro Clintonovou v závěrečném souboji vítaným soupeřem. Je sice nepředvídatelný, ale svou agresivní rétorikou může mobilizovat odpůrce a přitáhnout lidi k volbám, uvedl server Politico. „A navíc vyvolal občanskou válku ve vlastní republikánské straně,“ cituje server poradce Hillary Clintonové.

 

Po superúterý je jasněji. Uspěli Donald Trump a Hillary Clintonová. Střetnou se tito dva kandidáti o post šéfa Bílého domu v listopadu?

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 1. březen 2016

 

„Clintonová je cílevědomá, houževnatá a trpělivá, nikdy neustoupí, nikdy se nevzdá,“ shrnul dnes volební šance bývalé první dámy list The New York Times. Její volební analytický štáb údajně připravuje sérii brutálních, nelítostných útoků na Trumpa. Styl její kampaně bude prý spíš plný nenávisti než příslibů a naděje.

Republikáni dlouhodobě brojící proti nezvladatelnému miliardáři stojí před hrozbou rozkolu a demokraté zvažují strategii, jak zastavit Trumpův volební buldozer. Podle analytiků hrozí nebezpečí, že v prezidentských volbách bude hlasovat Amerika rozdělená jako nikdy předtím.

Trump triumfálně potvrdil svou převahu, když vyhrál v sedmi z jedenácti států. Ve vítězném projevu slíbil sjednotit republikány a snadno v prezidentských volbách vyřídit Clintonovou. „Upřímně řečeno, bude to jednoduchý zápas,“ prohlásil Trump ve floridském Palm Beach. Oslovil i své protikandidáty, když Tedu Cruzovi poblahopřál k vítězství v Texasu a Marka Rubia odkázal na smetiště dějin.

Výběr témat, kterých se v kampaních dotýkají Trump a Clintonová:
Imigrace:
Trump – Na adresu uprchlíků se vyjadřuje nekompromisně. Pokud bude zvolen prezidentem, hodlá na hranici s Mexikem postavit obří zeď. Vyhostit chce všech zhruba 11 milionů lidí, kteří se v USA zdržují ilegálně. Zrušil by automatické udělování občanství dětem narozeným v USA ilegálním přistěhovalcům. Všechny migranty ze Sýrie, které přijaly USA, by Trump poslal zpět. Vyzval také k povinné registraci všech amerických muslimů či k uzavření některých mešit. V prosinci se dokonce vyslovil k uzavření USA pro muslimy.
Clintonová – Trumpovu rétoriku v této věci označuje za šokující. Je pro přijetí syrských migrantů. Domnívá se, že plán prezidenta Baracka Obamy na přijetí asi 10.000 syrských uprchlíků se má uskutečnit, ale že všichni tito migranti musejí být pečlivě prověřeni.
Boj proti terorismu:
Trump – Je zastáncem tvrdé ruky, „absolutně“ by například schválil waterboarding, krutou výslechovou techniku, která simuluje topení. CIA ji používala při výsleších osob podezřelých z terorismu za éry George Bushe mladšího. Demokrat Obama se podobných metod zřekl. Trump rovněž obhajuje další existenci věznice Guantánamo na Kubě pro podezřelé z terorismu (Obama si její uzavření vytyčil za jeden z hlavních cílů svého letos končícího druhého prezidentského období).
Clintonová – Domnívá se, že Kongres by měl aktualizovat zákon, který zmocňuje vládu k použití vojenské síly proti teroristům. Její strategie pro boj s terorem zahrnuje bližší spolupráci s internetovými firmami, přísnější zákony na kontrolu zbraní (Trump je naopak rázným zastáncem jejich volného prodeje) či striktnější vízový režim.
Islámský stát, Sýrie:
Trump – Pro porážku Islámského státu (IS) je podle něj zapotřebí ovládnout ropná naleziště v Iráku, která islamisté dobyli. Trump je pro nasazení pozemních sil, a to včetně amerických.
Clintonová – Odmítá obvinění, že jako ministryně zahraničí podcenila vliv islamistů. Růst moci IS přiřkla vůdcům arabských zemí, zejména iráckému expremiérovi Núrímu Málikímu a syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi. Boj proti IS a odchod Asada musí jít podle ní ruku v ruce. Není pro vyslání amerických pozemních sil do Sýrie.
Rusko:
Trump – Pozitivně se vyjadřuje o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi, s nímž se prý shoduje v podpoře setrvání syrského prezidenta Asada u moci. Staví se negativně k zasahování USA do ukrajinského problému. Ruskou anexi Krymu Trump označil za „evropský problém“.
Clintonová – Šéfa Kremlu Putina prý respektuje, ale považuje ho zároveň za „hrubiána, který využije každé příležitosti“. Jeho politiku vidí jako „agresivní“ a označuje ji za jednu z hlavních hrozeb, kterým bude muset čelit příští americký prezident. Soudí, že v reakci na ruskou anexi Krymu by bylo potřeba udělat více. Cílem Ruska je podle Clintonové hatit a podrývat moc Ameriky „kdekoliv a kdykoliv“.
Írán:
Trump – Jadernou smlouvu s Íránem, kterou loni v červenci uzavřelo šest velmocí (včetně USA), označuje za „příšernou“. Pokud se stane prezidentem, hodlá pracovat na zlepšení dohody, aby udržel na uzdě íránský program jaderných zbraní. Smlouva předpokládá postupné rušení protiíránských sankcí, jestliže Teherán splní podmínky.
Clintonová – Poukazuje na svůj podíl při dojednání smlouvy.
Daně:
Trump – V případě volebního vítězství by usiloval o výrazné snížení daní většině Američanů a podniků. Podle Trumpa to poskytne daňové úlevy lidem se středními příjmy a většině dalších obyvatel USA. Zjednoduší to daňový systém a zvýší růst americké ekonomiky. U firem chce Trump snížit federální daň u všech na 15 procent, zatímco v současnosti většina společností platí 35procentní daň.
Clintonová – Do svého programu řadí vyšší zdanění bohatých Američanů. Navrhovaný krok má v příštích deseti letech přinést do federálního rozpočtu 150 miliard dolarů (3,7 bilionu korun). Clintonová chce zvýšit daň z příjmu o čtyři procenta osobám, jejichž roční výdělek přesahuje pět milionů dolarů (125 milionů korun).

Newsletter