Evropské i americké výnosy rostou. Dolar oslabila nad 1,0700 za euro, pomohla nad očekávání horší data amerického indexu PMI. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Aktuálně část zisků odevzdává nad tuto hranici.

Souboj ruských býků a medvědů

Od začátku rusko-ukrajinské krize je ruský trh jak na houpačce. Někteří investoři se domnívají, že pomyslného dna již bylo dosaženo a očekávají zvrat, jiní naopak hýří pesimismem. Agentura Bloomberg se zaměřila na několik bodů, které podporují buďto optimistické býky, nebo naopak dávají za pravdu negativním medvědům. Jejich relevantnost  si pak každý investor musí zvážit sám.

Býkům hraje do karet atraktivní výše výnosů státních dluhopisů. V případě v rublech denominovaného dvouletého státního bondu dnes investor získá sazbu o velikosti 13,7 %, což je mezi 45 dluhovými instrumenty, které agentura Bloomberg sleduje, nejvíce (viz. graf č.1). Pokud by si ruská měna udržela stabilní úroveň, byl by dluhový trh euroasijské mocnosti velice lákavou investiční příležitostí. Potvrzuje to i Ankur Petel, investiční vedoucí společnosti R-Squared Macro. „V Rusku se vytváří prostor pro výhodný obchod. Pokud si srovnáte většinu mezinárodních dluhopisů, žádný z nich nenabízí takové sazby jako jsou ty ruské,“ řekl Petel.

Pozitivem je i nízká zadluženost ruské vlády a dostatečné zásoby zahraničních rezerv. Ruský vládní dluh dosahuje zhruba 16 % jeho hrubého domácího produktu (viz. graf č.2). Podle údajů Mezinárodního měnového fondu je to mezi 53 sledovanými zeměmi čtvrté nejnižší číslo. Co se týče zahraničních rezerv, tak i přes jejich pokles na osmiletá minima na hodnotu 365 miliard dolarů by to stále postačilo na pokrytí všech nadcházejících vládních plateb společně se všemi korporátními a bankovními dluhy.

Posledním pozitivním bodem, na který Bloomberg poukazuje, jsou nízké hodnoty ukazatele výnosu na akcii. I přesto, že se ruská aktiva vždy prodávala za nižší cenu než je světový průměr, současné ohodnocení je mnohem nižší než dlouhodobé historické standardy (viz graf č.3). Akciový index Micex je v současnosti ohodnocen 5,9násobkem zisku na akcii, což je 51 % pod průměrem rozvojových trhů, medián posledních pěti let se pohyboval na úrovni 44 %.

Proti těmto třem pozitivům pak stojí medvědí faktory, které napovídají, že ruská ekonomika má nakročeno pouze k dalšímu poklesu. Vojenský konflikt na Ukrajině, propad ropných trhů a západní sankce postavily Rusko na hranu ekonomické recese. Na základě šetření očekává naprostá většina analytiků snížení tempa ruského hrubého domácího produktu až na –4 % (viz. graf č.4). Díky tomu také snížily ratingové agentury Standard and Poor‘s a Moody‘s hodnocení Ruska pod investiční hranici. Obdobně se zachovala i banka Morgan Stanley, která zhoršila své doporučení v případě Ruska z „neutral“ na „underweight“.

Celou situaci zhoršuje i vysoká volatilita na trzích. I když se rublu podařilo umazat ztráty způsobené jeho extrémním oslabením, stále patří mezi nejvíce volatilní měny ve světě (viz. graf č.5). To pak silně znesnadňuje samotné investice do v rublech denominovaných ruských aktiv. Nestálost trhů pak potvrzuje i tříměsíční implicitní volatilita, která reflektuje očekávání možných změn. Ta se na začátku roku zvýšila ze 12 % až na 30 %.

„Pokud bychom se zaměřili čistě na ekonomické fundamenty, jsou ruská aktiva velice atraktivní“, řekl pro Bloomberg Paul Denoon z investiční společnosti AllianceBernstein. „Stále však visí ve vzduchu strašák politické nestability, který z investování v Rusku dělá silně nejistou záležitost.“

Na tento fakt pak navazuje i poslední rizikový faktor, kterým je geopolitická nestabilita. Ozbrojené konflikty na Ukrajině sice relativně polevily, ale i tak si tento konflikt podle dat Spojených národů vyžádal už více jak 6000 obětí.

V návaznosti na celou situaci pak reaguje nejcitlivěji kapitál. Jak podniky, tak i domácnosti postupně přesunují své zdroje do zahraničí (viz. graf č.6). Čistý kapitálový odtok dosáhl za minulý rok rekordních 152 miliard dolarů. Agentura Moody‘s očekává, že se během dvou let toto číslo zvýší až na 400 miliard dolarů. V podstatě tak došlo na to, že alokaci kapitálu má pod svým vedením Kreml, který však prozatím dělá vše, aby o něj postupně přicházel.

Z Ruska letos odteče dalších až 100 miliard dolarů

Překvapivý král mezi energetickými sektory

Newsletter