Současná situace nahrává měnám rozvíjejících se ekonomik

Klíčové body

  • Počet rozvíjejících se ekonomik, kde centrální banky přistoupí k zvýšení úrokových sazeb, se v červnu rozšíří.
  • Nové exploze pandemie a mutace delta tvrdě zasáhla JAR a Austrálii. Jejich měny významně oslabují.
  • Americký dolar z počátku týdne mírně posiloval. Pro další pohyby bude zásadní kondice na trhu práce. Data budou zveřejněna v pátek.
Zdroj: Depositphotos

Současná globální ekonomická situace nahrává měnám rozvíjejících se ekonomik, kam vedle České republiky patří také například Maďarsko, Mexiko, či Brazílie. Centrální banky všech výše zmíněných zemí během června přistoupily v reakci na inflační tlaky k navýšení úrokových sazeb, což posílilo zájem o měny těchto zemí díky růstu úrokového diferenciálu. Jedná se o jasný fundament, který hovoří ve prospěch posilování vybraných měn rozvíjejících se ekonomik.

Rozdíl v úrokových sazbách bude ještě dlouhou dobu aktuální, protože je z rétoriky zástupců Fedu či ECB zřejmé, že se k navýšení úrokových sazeb v následujících měsících či letech neuchýlí. Pozornost se nyní ubírá k dalším rozvíjejícím se ekonomikám, jako je Rusko, Polsko, Turecko a Kolumbie, kde centrální banky budou o změně úrokových sazeb rozhodovat v následujících týdnech.

Obavy z nových mutací COVID-19 a další exploze pandemie se v několika zemích ukázaly jako oprávněné. Jihoafrický rand se k červnovému úspěchu měn rozvíjejících se ekonomik nepřidal. Jihoafrický rand i přes významné květnové posílení nyní oslabuje vlivem pandemické situace v Jihoafrické republice, která si vyžádala zpřísnění protipandemických opatření, což má vedle rostoucího počtu nakažených zásadní dopad na výkon tamní ekonomiky.  Zpřísňování opatření se nevyhnulo ani Austrálii, kde nyní zrychluje přenos vysoce nakažlivé mutace koronaviru s názvem delta, což uškodilo australskému dolaru.

Právě mutace delta se jeví v současnosti jako jeden z největších rizikových faktorů pro světovou pandemickou situaci i světovou ekonomiku. Nezvládnutí současné situace a případné šíření mutace delta do dalších zemí přirozeně nejvíce uškodí měnám ve státech, kde dojde k další explozi nákazy. Zpomalení globální ekonomiky vlivem pandemické situace se projeví na síle měn zemí, které se v současné době nadechují k hospodářskému růstu. Mezi takové země patří i Česká republika, kde ekonomickou obnovu zpozdily chybné kroky vlády v otázce protiepidemických opatření a jejich vymáhání.

Americký dolar během pondělí mírně posiloval. Vývoj kurzu dolaru na začátku týdne dojížděl na výparech ohlášení dvojího zvýšení úrokových sazeb v roce 2023 ze strany Fedu. Významnější pohyby dolaru však očekáváme v pátek, kdy vyjdou data z amerického reportu non-farm payrolls (NFP), který sleduje počet zaměstnanců v USA mimo zemědělství. Současné prognózy počítají se zlepšením situace na americkém trhu práce, kdy během června má být vytvořeno dodatečných 690 tisíc pracovních míst mimo zemědělství ve srovnání s 559 tisíci v květnu. Nezaměstnanost by měla v USA v červnu klesnout o desetinu procentního bodu na 5,7 %. Zlepšení situace na trhu práce a posun k naplnění cíle Fedu v oblasti zaměstnanosti zvyšuje pravděpodobnost dřívějšího přistoupení k taperingu, což se odrazí na silnějším dolaru. Naopak, pokud se data z reportu NFP ukáží jako zklamání, pak lze očekávat tlaky na slabší dolar.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,192 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 91,93 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1863 do 1,1959 EURUSD.*

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,43 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,44 až 25,55 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,30 až 21,52 USDCZK.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter