Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabil k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje v zisku pod 1,0870 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Současná technologická bublina předčila dot-com bubble. Nebo ne?

Technologický sektor v rámci amerického akciového indexu S&P 500 nedávno překročil svůj dosavadní rekord z 27. března roku 2000, kdy ve Spojených státech vrcholila internetová horečka, která se vzápětí zvrhla v tzv. dot-com krizi. Informoval o tom server Zero Hedge. Máme se tedy v nejbližší době připravit na opakování nechvalně známého scénáře?

Zatímco 27. března 2000, který lze považovat za vrchol tehdejší dot-com bubliny, dosahoval technologický sub-index v rámci S&P 500 hodnoty 988,49 bodu, v posledních dnech se již pohybuje vysoko nad hodnotou 990. Vývoj cen akcií technologického sektoru v rámci indexu S&P 500 můžete vidět na následujícím grafu. 

Může tesák „FANG“ ještě ukázat zuby?

Velký podíl na tom samozřejmě mají akcie prestižní technologické pětky „FAANG“ (Facebook, Apple, Amazon, Netflix, Google). Pokud se však hodnoty očistí o inflaci, předchozí graf se zásadně změní. Jak ukazuje ten následující, pokud vezmeme v úvahu inflaci, k tomu, aby technologický sektor dosáhl ekvivalentu vrcholu dot-com bubliny z roku 2000, chybí cenám akcií ještě celých 30 %.

Někteří analytici navíc upozorňují, že současná technologická bublina se od té z přelomu tisíciletí v mnohém liší. Jak uvádí server Top Down Charts, akcie nejsou vzhledem k jiným veličinám zdaleka tak nadhodnocené jako tehdy. Následující graf ukazuje jednak forwardové P/E indexu S&P 500 (černá linie) ve srovnání s forwardovým indexem P/E technologických akcií. Tyto veličiny vyjadřují absolutní nadhodnocení. Dále pak ukazuje vývoj prémie technologického sektoru oproti indexu S&P 500 (červená linie), tedy relativního nadhodnocení technologických akcií.

Nadhodnocené akcie? Do roku 2026 by mohly vyrůst trojnásobně

Letmým pohledem lze vysledovat, že současná situace se od internetové horečky na přelomu tisíciletí skutečně liší. Zatímco tehdy byly akcie technologického sektoru oproti jiným výrazně nadhodnocené (lze to vidět jak na vzdálenosti mezi černou a modrou linií, tak i na hodnotách červené linie), v současné době se nijak výrazně nevychylují z průměru. Pokud tak mluvíme o nadhodnocení akcií, týká se všech sektorů, nikoli jen toho technologického. Dnešní tech tituly při nižší kapitalizaci než při dot-com bublině (35 % vs. 20-25 % indexu S&P 500) navíc zajišťují větší podíl zisků než tehdy (15 % vs. 20 %).

Je úpadek investic do amerických akcií už na obzoru?

Newsletter