Soud poslal těžební firmu OKD do úpadku

AKTUALIZOVÁNO – Krajský soud v Ostravě dnes poslal těžební společnost OKD do úpadku. Věřitelé mají dva měsíce na to, aby přihlásili své pohledávky. Vyplývá to z usnesení zveřejněného na internetových stránkách www.justice.cz. Soud jmenoval insolvenčním správcem Leeho Loudu, na srpen nařídil přezkumné jednání a svolal schůzi věřitelů. OKD teď bude čekat na rozhodnutí věřitelů, podle svého mluvčího by firma dala přednost reorganizaci firmy před konkurzem.​​​​​​​

Insolvenční návrh na sebe podala sama společnost OKD, v návrhu uvedla, že dluží více než 650 věřitelům přes 17 miliard korun a nedokáže je splácet.

Samosoudce Petr Kula uvedl v usnesení, že soud má osvědčen úpadek z dokladů předložených dlužníkem, tedy firmou OKD. Přezkumné jednání soud nařídil na 9. srpen, o den později bude schůze věřitelů. Na ní předloží insolvenční správce zprávu o své dosavadní činnosti a věřitelé by měli rozhodnout, jakým způsobem se úpadek společnosti bude řešit. Možnosti jsou dvě: konkurz, při němž má konkurzní správce za úkol zpeněžit majetek dlužníka tak, aby uspokojil co nejvíce nároků věřitelů, nebo šetrnější reorganizace. Při povolené reorganizaci by se postupovalo podle reorganizačního plánu, který by schvaloval věřitelský výbor.

V dolech OKD se zatím dál těží uhlí. Společnost má zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, asi 2500 dodavatelských a 200 agenturních pracovníků. Ztráta zaměstnání ale hrozí i dalším tisícům lidí v navazujících profesích.

Zdeněk Bakala definitivně končí v NWR

Mluvčí OKD Ivo Čelechovský dnes uvedl, že vedení OKD se s rozhodnutím soudu seznámilo a bude čekat na rozhodnutí věřitelů, zda OKD půjde do konkurzu, nebo schválí reorganizaci firmy. „V zákonné lhůtě by pak byl předložen reorganizační plán, který musí nejprve schválit věřitelský výbor. Management firmy, jak už mnohokrát deklaroval, se jednoznačně přiklání k druhé variantě – tedy zachovat chod firmy a postupně uspokojovat pohledávky svých věřitelů,“ uvedl Čelechovský.

Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD) řekl ČTK, že důležité je po konzultaci s insolvenčním správcem zabezpečit provozní kapitál tak, aby mohla těžba pokračovat. „To je důležité z pohledu Moravskoslezského kraje: zabezpečit financování těžby tak, aby se potom v rámci těch dalších kroků, které nechci předjímat, vybralo co nejlepší řešení, které zabezpečí, že těžba bude pokračovat i po insolvenci nebo po celém tom martyriu všech řízení,“ řekl hejtman.

Také vládní zmocněnec Jiří Cineciala uvedl, že pro region je nejdůležitější, aby se udržela těžba v co největším možném rozsahu. „Doufám, že měl soud při výběru insolvenčního správce „šťastnou ruku“ a že správce bude brát ohled na sociální aspekty a bezpečnostní rizika, která jsou s OKD spojena,“ sdělil Cienciala ČTK.

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) v reakci na zprávu uvedl, že vláda by měla jednat s insolvenčním správcem, který musí prověřit oprávněnost závazků vykázaných vedením OKD v návrhu na insolvenci. „Správce má také zmapovat majetek společnosti a zabezpečit její plynulý chod a udělat bilanci společnosti v den vyhlášení úpadku,“ napsal v SMS Babiš.

Odboráři v OKD zůstávají ve stávkové pohotovosti, žádné další kroky ale nechystají. „My teď ani nemůžeme tyhle věci řešit nějakou stávkou nebo demonstrací, to je dané zákonem, jak se má postupovat. Budeme reagovat v případě, že bude problém, nebude na mzdy, bude problém s odstupným a podobně,“ řekl ČTK předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík.

OKD má existenční problémy kvůli klesajícím cenám uhlí, podle analytiků ale i kvůli vysokému zadlužení. Těžba je pro firmu ztrátová i při úsporných opatřeních. Majitelem OKD je společnost New World Resources (NWR), kterou od února vlastní skupina Ad Hoc Group (AHG).

Vizitka společnosti OKD:
Vznik: OKD, a. s. byla do obchodního rejstříku zapsána 1. června 2005. Její předchůdce, akciová společnost Ostravsko-karvinské doly (OKD), na kterou přešel majetek zrušeného státního podniku OKD, vznikla v lednu 1991.
Charakteristika: OKD je jediným producentem černého uhlí v České republice. Těží jej v hlubinných dolech v ostravsko-karvinském revíru v jižní části Hornoslezské uhelné pánve. Firma vyhledává, těží, upravuje, zušlechťuje a prodává černé uhlí s nízkým obsahem síry a dalších příměsí. OKD provozuje tři doly, jeden důl má zakonzervovaný.
Počet zaměstnanců: zhruba 9800 kmenových, 2500 dodavatelských a 200 agenturních zaměstnanců.
Hospodářské výsledky: majitel OKD, společnost NWR, loni meziročně prohloubila ztrátu zhruba na šest miliard korun z 567 milionů Kč o rok dříve.
Základní kapitál: 10,086 miliardy korun
Akcionáři: jediným akcionářem je NWR Holdings B.V. se sídlem v Amsterodamu; vlastníkem NWR je od letošního února skupina Ad Hoc Group (AHG), která sdružuje tři britské investiční společnosti a má 60 procent hlasovacích práv.
Ostatní:
– firma OKD 3. května podala k soudu na sebe insolvenční návrh. V něm uvedla, že má více než 650 věřitelů, kterým dluží přes 17 miliard korun.

Newsletter