Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Soukromé vs. státní financování: Je NASA důkazem neefektivity?

Technologie se postupem času stává stále dostupnější a levnější. To je jeden z důvodů, proč aktuálně slyšíme více o soukromých aeronautických firmách než o těch financovaných státem. Proč jsou zlaté časy NASA už minulostí? A s jakými společnostmi se budou moci lidé podívat do vesmíru?

Na nedávném mezinárodním aeronautickém kongresu v australském Adelaide bylo dle serveru CNBC potvrzeno, že je tento průmysl prudce na vzestupu. Největší konference o vesmírném výzkumu hostila astronauty, vlády, soukromé společnosti a vědce. Nemohl tedy chybět ani Elon Musk, který vede firmu SpaceX a který využil této události, aby naznačil své plány, jak do roku 2024 dopravit lidi na planetu Mars. Jedním z účastníků byla i americká státní společnost NASA, která se poslední dobou zdá být utlačována právě soukromými firmami.

„NASA je stále tou nejlepší značkou, kterou Spojené státy mají. Lidé mají v současnosti o USA, mírně řečeno, smíšené pocity, ale NASA stále respektují,“ uvedl ředitel neziskové organizace The Planetary Society Bill Nye.

Jeden z nejznámějších státních projektů, Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA), byl spuštěn v říjnu roku 1958. Úřad měl za úkol provádět nevojenský vesmírný výzkum za pomocí tisíců státních zaměstnanců. Za tu dobu NASA zaznamenala spoustu úspěchů, v aktuální situaci ekonomického rozmachu se však zdá, že je z celé té slávy na ústupu a postupně se tak ponořuje do stínu soukromých firem.

Bezpilotní letadla by ušetřila miliardy. Letěli byste?

Podle zpráv CNBC to bylo také vidno na konferenci v Adelaide, kde byla pozornost směřována spíše na megafirmy, jako je Boeing, Airbus nebo Lockheed Martin. Jedním z důvodů útlumu může být i snížení rozpočtu státní americké výzkumné společnosti, který se od šedesátých let už tak výrazně zúžil, uvedla NASA. Z aktuálních zpráv to ani nevypadá, že by se tento trend měl změnit – současný prezident Spojených států Donald Trump totiž navrhl další škrty v jejím rozpočtu.

Otázkou tak zůstává, jak efektivní je využití peněz amerických občanů ve firmě, která se nikterak nesoustředí na kladné hospodářské výsledky.

„Soukromé firmy začínají převládat nejen ve vesmírném výzkumu, ale i v technologii a cestování. Tento sektor se totiž stává stále dostupnější. S postupem vývoje technologií a s novými aplikacemi a zařízeními mohou soukromé společnosti vyrábět za zlomek ceny předešlých nákladů. Tento trend otevřel možnost startupům a nadšencům do vesmíru, kteří chtějí proniknout do tohoto odvětví bez vládního financování,“ uvedla Flavia Tata Nardini, spoluzakladatelka australského startupu Fleet, který se zaměřuje na výrobu a provoz malých satelitů.

Auto jako zbraň? Co je to „Self Drive Act“?

Cestování do vesmíru však není to stejné jako vesmírný výzkum. Zde by mohl být problém z podstaty soukromých společností. „Žádná firma si nevydělá peníze zmapováním Saturnu. Ano, je tu možnost, že se v budoucnosti budou prodávat letenky na Mars. Je to sice výborný nápad, ale nejedná se o výzkum,“ uvedl Bill Nye a zdůraznil tak důležitou roli státních firem, které nedělají kroky za účelem zisku s tím, že i tyto neziskové výzkumy mohou přinést užitek lidem na Zemi.

Expert však zároveň vyjádřil obdiv nad Muskovou SpaceX. „SpaceX mění pravidla hry. Každý, kdo staví rakety. musí být motivován úspěchy Muskovy výzkumné firmy,“ dodal obdivně Nye.

Insider info: Vstoupí SpaceX na burzu? Budou mít výhodu akcionáři Tesly?

 

Newsletter