Soumrak hedgeových fondů. Žezlo přebírají banky, ty centrální (bohužel)

Globální volatilita aktiv stále klesá a klesá, přičemž v poslední době se dostala na rekordní minima, která byla zaznamenána od propuknutí finanční krize v roce 2008. Jak přitom uvádí server Zero Hedge, může za to klesající objem obchodování. Mají v tom prsty centrální banky a jejich již tradiční „nekonvenční“ politiky?

Jak ukazuje následující graf z dílny Goldman Sachs, hegdeové fondy obchodují stále méně a méně. Tzv. míra obratu portfolia, která vyjadřuje podíl cenných papírů a dalších aktiv v portfoliu, která byla v posledním roce aktivně obchodována, klesá na rekordní minima. V březnu letošího roku spadla průměrná míra obratu portfolií hedgeových fondů na 28 %.

Pokles obliby aktivního obchodování lze sledovat i na jiných ukazatelích. Z dalšího grafu je patrné, že klesá objem prostředků investovaných do aktivních fondů a naopak roste objem investovaný do těch pasivních. Výrazné posílení těchto trendů lze sledovat od finanční krize z let 2008 až 2009, tedy od doby, kdy pasivní fondy získávají na trhu stále významnější podíl, zatímco podíl těch aktivních klesá.

Pasivní fondy válcují aktivní. Vládce je však jen jeden. Znáte ho?

K tendenci omezování aktivního obchodování přispívají i centrální banky, které v rámci programů kvantitativního uvolňování nakoupily dluhopisy v takovém objemu, že nyní vlastní zhruba třetinu globálního dluhopisového trhu. Ten přitom čítá cca 54 bilionů dolarů. Pokud k tomu přičteme ještě obchodovatelné dluhopisy, které vlastní komerční banky, vlastní bankovní sektor, který je přirozeně spíše pasivním vlastníkem, celou polovinu globálního dluhopisového trhu.

Na jaké akcie sází 50 největších hedgeových fondů?

Newsletter