Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Soumrak Silicon Valley. Technologie se přesouvají do Afriky

Suverénní postavení Silicon Valley jako místa, kde se odehrává technologická revoluce, by mohlo být v budoucnu ohroženo. Přesně to v rozhovoru pro televizi CNBC řekl podnikatel Jeremy Johnson, který sdružuje startupové firmy v Africe. Chce jen upoutat pozornost médií, nebo je jeho názor jedním z mnoha?

Něco na tom bude, když si uvědomíte, že k dnešnímu dni se v Africe nachází celkem 300 technologických hubů, a to v 93 městech rozprostřených přes 42 zemí kontinentu. Nejrychleji rostoucí inovační centra jsou v Keni a Nigérii.

„Budoucnost technologií bude napsána v Lagosu, Nairobi, Kampale a v dalších městech Afriky. Věříme, že černý kontinent bude na globální technologické scéně hrát ještě velmi významnou roli,“ uvedl Johnson, jehož společnost Andela spojuje nejlepší dvě procenta afrických vývojářů s pracovními místy v podstatě na celém světě. „Vytvořili jsme platformu, která umožňuje těm nejlepším ukázat svůj talent a současně s tím vyřešit problém, kterému mnohé společnosti na světě čelí, což je právě nedostatek talentovaných lidí,“ dodal.

Evropa a nové centrum FinTech revoluce. Kde? Asi jste tipovali špatně

Do druhého kola investic do Johnsonova projektu se zapojila i nadace Marka Zuckerberga a jeho ženy Priscilly Chan. Oba dva se podle Johnsonových slov opravdu zajímají o úspěch tohoto projektu.

„V roce 2000 mělo v Keni pouze 200 tisíc lidí přístup k internetu, což ze dvou milionů bylo přibližně deset procent. Dnes už to samé číslo dosahuje téměř 78 procent. Rychlejší urbanizace, rychlý růst populace a adaptace na nové technologie, jako jsou smartphony, tak z Afriky učinilo populární místo pro investory z celého světa,“ uvedla jedna z účastnic projektu Gertrude Nyenyeshi.

CEO Storyous: Fuckupy máme za sebou, výzvou je každoměsíční změna

V roce 2016 bylo v Africe do startupů zainvestováno 366 milionů dolarů, z čehož šly asi dvě třetiny do Nigérie, Jihoafrické republiky a Keni. Objevily se i velké projekty jako e-commerce firma Jumia,  která na přelomu 2013/2014 získala 211 milionů dolarů.

A do čeho se v Africe nejčastěji investuje? Vedoucí příčky obsazují obvykle e-commerce firmy a také společnosti zabývající se mobilními platbami. Za nimi pak následují podniky podnikajícím v oblasti solárních technologií. Například ghanský startup Ignitia vyvinul model předpovědi počasí pro malé farmáře v západní Africe. Pomocí jeho aplikace lze lépe předpovídat dostupnost vody a optimalizovat tak produkce jídla.

Pravda o Silicon Valley: „Většina zakladatelů startupů jsou psychopati“

„Podnikání je pro Ghanu přirozené a v současnosti s rostoucími zdroji, vzdělanější populací a lepšímu přístupu k technologiím se ve velkém vyvíjí nové firmy, jež se snaží řešit výzvy, kterým v této zemi lidé každodenně čelí. Jsou tu však stále velké mezery jako například přístup k investicím na všech úrovních z důvodu menší mezinárodní popularity mezi investory,“ uvedla provozní ředitelka Ignitia Lizzie Merrill.

Přestože to může trvat nějakou dobu, zdá se, že černý kontinent je v tomto směru na velmi dobré cestě a prohlášení Jeremyho Johnsona přece může mít v sobě značný kus pravdy.

Newsletter