S&P 500 pohledem technické analýzy

 Podle čeho se řídit na americkém akciovém trhu? Z fundamentů je dobré vzít v potaz dění v zahraničí i v domácí ekonomice. Mimo USA bylo donedávna významnou událostí Řecko a jednání se zahraničními věřiteli, potažmo přímo jeho setrvání v rámci eurozóny. To však bylo vystřídáno propadem čínských akciových trhů, které s sebou zároveň stahují i komodity.

Prudký propad čínských akcií stahuje komodity pod 13leté dno

Ve Spojených státech je pak směrodatným ukazatelem probíhající výsledková sezóna, ale především evidentně se blížící první navýšení krátkodobé úrokové sazby Federálního rezervního systému. Právě v souvislosti se sazbami hraje důležitou roli i zmiňované dění v zahraničí, které v sobě nese potenciál ovlivnit rozhodnutí měnového výboru Fedu z hlediska vlivu na americké trhy.

Americké výsledky, dolar, Řecko: Laťka nízko, kdo je favoritem?

Stejně tak je možné řídit se technickou analýzou. V jejím případě se momentálně nabízí zajímavá příležitost na indexu S&P 500, a to konkrétně za pomoci 200denního klouzavého průměru. Od roku 2011 se ukázalo, že jakmile index klesl pod úroveň tohoto ukazatele, následovala silná rally. Za dané časové období se tak stalo celkem šestkrát, sedmá případ se právě teď na trhu vytváří (viz graf).

Server CNBC se proto dotázal několika traderů, zda v této formující se pozici spatřují příležitost pro nákup. Jejich odpověď byla lehce překvapující, jelikož naprostá většina z nich by totiž zelené tlačítko „buy“ nezmáčkla.

„V tuto chvíli nespatřuji žádný signál k výraznějšímu růstu,“ řekl během seriálu Trading Nation David Seaburg, ředitele a vedoucí obchodního oddělení společnosti Cowen. Dle jeho názoru je současný americký akciový trh férově ohodnocen, avšak nemá potřebné momentum, aby se dostal ze své zajeté stopy.

 „65 % akcií obchodovaných na newyorské burze se pohybuje pod svým 200denním klouzavým průměrem, avšak u žádné nepozoruji výraznější růstový trend,“ míní  Seaburg. Možný „odpich“ není prozatím pozorován ani přes to, že většina společností indexu S&P 500 reportovala hospodářské výsledky nad očekávání. Ani ty nejvýraznější tituly, jako Amazon či Google, nejsou schopny svým masivním růstem podpořit celý trh.

Tato slova potvrzuje i Todd Gordon, zakladatel webových stránek TradingAnalysis.com. Dle jeho názoru nebude po formujícím se proražení klouzavého průměru následovat významnější odraz. Pro Gordona je mnohem důležitějším ukazatelem trvající dlouhodobý růst držící se v jasně stanoveném trendovém pásmu. „Dokud nedojde k tomu, že by byl proraženo spodní trendové pásmo, mohou investoři zůstat relativně v klidu,“ zaznělo z jeho úst. Současný pokles je podle něj pouze mírný „reset“ před další možnou fází růstu.

Dow Jones pohledem technické analýzy

Americký akciový trh se vytrácí. Co se děje?

 

Newsletter