Krátké korunové sazby klesly. Koruna oslabila nad 25,40 za euro a nad 23,40 za dolar. Dolar proti euru zpevnil pod 1,0850. Americká výnosová křivky se napřimuje.

S&P srazila Řecku rating. Nevěří státu ani bankám

Mezinárodní á ratingová agentura Standard & Poor’s zhoršila úvěrové hodnocení Řecka o jeden stupeň na známku B minus. Sražení ratingu hlouběji do spekulativní kategorie odůvodnila zvýšenými obavami o finanční stabilitu státu a řeckých bank v době, kdy nová vláda nemá dostatek času k vyjednání nové dohody s věřiteli. Příliš dlouhá jednání by přitom podle agentury mohla vést až k odchodu země z eurozóny.

Zhoršení ratingu odráží podle agentury to, že „tlak omezené likvidity na řecké banky a ekonomiku zužuje časový rámec, během něhož může nová vláda dosáhnout dohody s oficiálními věřiteli“. Omezený objem hotovosti, který má nová vláda k dispozici spolu s blížícími se termíny splatnosti dluhů vůči mezinárodním věřitelům, „omezují její vyjednávací možnosti“, dodala S&P ve zprávě.

Delší jednání s věřiteli by podle S&P mohlo vést k ohrožení finanční stability v zemi v podobě stahování vkladů z bank. „V nejhorším případě by to vedlo k uvalení limitů na pohyb kapitálu a ke ztrátě přístupu k financím od věřitele poslední instance (Evropské centrální banky), což by mohlo vyústit v odchod Řecka z hospodářské a měnové unie,“ sdělila S&P.

ŘECKO PO VOLBÁCH – sledujeme

V řeckých volbách před necelými dvěma týdny drtivě vyhrála radikálně levicová strana SYRIZA, která se staví proti úsporným opatřením souvisejícím s mezinárodní finanční pomocí. Její vláda nyní jedná se zeměmi eurozóny o změnách podmínek záchranného programu a požaduje zmírnění dluhové zátěže. Řecko má dluh v celkové sumě kolem 320 miliard eur, což přesahuje 170 procent ročního výkonu řecké ekonomiky.

S&P loni v září zvýšila úvěrové hodnocení Řecka o jeden stupeň na známku B. Ocenila tehdy plnění úsporných opatření předešlou vládou a oživování řecké ekonomiky. Dnes agentura ponechala řecký rating v režimu sledování s výhledem na další snížení a sdělila, že chce tento prozatímní stav definitivně vyřešit do 13. března.

S&P signalizovala možné snížení ratingu už na konci ledna, kdy upozornila, že poslední údaje z Řecka nevypadají dobře a signalizují zhoršující se rozpočtovou výkonnost této silně zadlužené země. 

ECB udeřila na Řecko. Bez peněz 25. února? Aktualizujeme…

Newsletter