Dolarový index umazal část dopoledních ztrát a přehoupl se nad hranici 90,1 bodů. Euro se proti dolaru obchoduje nad 1,2160 EURUSD, což odpovídá korekci posílení po zveřejnění evropských indexů PMI. Měny regionu oslabují. Koruna se posunula do okolí 26,13 za euro.

S&P srazila Řecku rating. Nevěří státu ani bankám

Mezinárodní á ratingová agentura Standard & Poor’s zhoršila úvěrové hodnocení Řecka o jeden stupeň na známku B minus. Sražení ratingu hlouběji do spekulativní kategorie odůvodnila zvýšenými obavami o finanční stabilitu státu a řeckých bank v době, kdy nová vláda nemá dostatek času k vyjednání nové dohody s věřiteli. Příliš dlouhá jednání by přitom podle agentury mohla vést až k odchodu země z eurozóny.

Zhoršení ratingu odráží podle agentury to, že „tlak omezené likvidity na řecké banky a ekonomiku zužuje časový rámec, během něhož může nová vláda dosáhnout dohody s oficiálními věřiteli“. Omezený objem hotovosti, který má nová vláda k dispozici spolu s blížícími se termíny splatnosti dluhů vůči mezinárodním věřitelům, „omezují její vyjednávací možnosti“, dodala S&P ve zprávě.

Delší jednání s věřiteli by podle S&P mohlo vést k ohrožení finanční stability v zemi v podobě stahování vkladů z bank. „V nejhorším případě by to vedlo k uvalení limitů na pohyb kapitálu a ke ztrátě přístupu k financím od věřitele poslední instance (Evropské centrální banky), což by mohlo vyústit v odchod Řecka z hospodářské a měnové unie,“ sdělila S&P.

ŘECKO PO VOLBÁCH – sledujeme

V řeckých volbách před necelými dvěma týdny drtivě vyhrála radikálně levicová strana SYRIZA, která se staví proti úsporným opatřením souvisejícím s mezinárodní finanční pomocí. Její vláda nyní jedná se zeměmi eurozóny o změnách podmínek záchranného programu a požaduje zmírnění dluhové zátěže. Řecko má dluh v celkové sumě kolem 320 miliard eur, což přesahuje 170 procent ročního výkonu řecké ekonomiky.

S&P loni v září zvýšila úvěrové hodnocení Řecka o jeden stupeň na známku B. Ocenila tehdy plnění úsporných opatření předešlou vládou a oživování řecké ekonomiky. Dnes agentura ponechala řecký rating v režimu sledování s výhledem na další snížení a sdělila, že chce tento prozatímní stav definitivně vyřešit do 13. března.

S&P signalizovala možné snížení ratingu už na konci ledna, kdy upozornila, že poslední údaje z Řecka nevypadají dobře a signalizují zhoršující se rozpočtovou výkonnost této silně zadlužené země. 

ECB udeřila na Řecko. Bez peněz 25. února? Aktualizujeme…

Newsletter