Spasí Zeman zemi před „zlem“ Singerem?

Koruna posílila, když Miloš Zeman promluvil v lednu v Pardubicích. Pak podobně zapůsobil jeho únorový projev v Hradci Králové. S domažlickým výrokem k České národní bance a měnové politice už to tento měsíc už bylo horší – na ten devizové trhy příliš nereagovaly. Jinými slovy, prezidentova měnová politika prováděná při spanilých jízdách po českých krajích má své limity. Devizoví obchodníci mnohdy totiž už pochopili, že prezident si takto hlavně jen honí triko a nahání politické body.

Zeman ví, že mezi podstatnou částí české populace, zejména té, která vidí svět skrze Blesk a příliš nerozumí poslání centrální banky, je guvernér České národní banky Singer – po intervenci z listopadu 2013 – ztělesněním všeho zla. Zeman se tak zejména v krajích rád stylizuje do role zachránce českých zemí před tímto zlem. Dlouhé měsíce před tím, než by měl Singer odejít, už nahlas uvažuje o jeho nástupci. To je nestandardní. Ale potvrzuje to jen výše popsané. Prezident cítí, že za ty dlouhé měsíce, co ještě zbývají, může zloba namířená vůči Singerovi a České národní bance obecně polevit, neboť ekonomika spíš poroste a nezaměstnanost dále poklesne (to centrální banka „prodá“ jako z podstatné části výsledek své intervence – o čemž lze pochybovat, ale to je na jinou debatu).

Korunu všemu nasazuje Zeman vychvalováním pana Rusnoka, velmi pravděpodobně Singerova nástupce. Háček je v tom, že Rusnok se k intervenci vyjadřoval vždy spíše souhlasně, není jejím kritikem. Přitom Zeman kudy chodí, tudy hlásá, jak do bankovní rady jmenuje jen kritiky intervence. Proč udělal v případě Rusnoka výjimku? A neudělá nakonec výjimku také v tom, že jmenuje nebo znovujmenuje někoho, kdo není zase kdovíjak „pro euro“ (i když teď slibuje, že jmenuje radní jasně podporující vstup do eurozóny)?

Spasí Zeman zemi před „zlem“ Singerem? Ne, jen si honí triko. Berme prostě Zemanovy výroky s rezervou. Jde mu primárně o politické body.

Hampl: ČNB zabrání síle koruny. Zeman je iracionální

Zeman: Příštím guvernérem ČNB jmenuji Jiřího Rusnoka

Zeman: ČNB experimentuje, do vedení chci lidi pro euro

Newsletter