Špatná čísla z americké ekonomiky, HDP rostl jen o 1,2 %

AKTUALIZOVÁNO – Závěr týden přinesl velmi špatná čísla z americké ekonomiky, která v letošním druhém čtvrtletí rostla jen o anualizovaných 1,2 procenta, když trh čekal růst o 2,5 procenta. Čtvrtletní růst tak nedosáhl na odhady po třetí v řade.​​​​​ Ministerstvo obchodu také revidovalo růst hrubého domácího produktu za 1. čtvrtletí, a to na 0,8 procenta z 1,1 procenta.

Americká ekonomika rostla mnohem méně, než se očekávalo. Zásoby klesly poprvé od roku 2011, nárůst spotřebitelských výdajů ale ukazuje na skrytou sílu.

Osobní spotřeba ve 2. čtvrtletí rostla o 4,2 procenta, což bylo pod očekáváním trhu 4,4 procenta. Také zde došlo k revizi údajů za předchozí čtvrtletí, ale opačným směrem na 1,6 procenta z 1,5 procenta. Vývoz se i přes přetrvávající vliv silnějšího dolaru a slabou světovou poptávku zvýšil. Opět se naopak snížily výdaje firem na vybavení.

Podle analytiků neuspokojivý výsledek za 2. kvartál asi přinutí Fed počkat s případným zvýšení úrokových sazeb na později. „Už máme dost debat o možném zvyšování úrokových sazeb. Myslím si, že Fed je až do konce roku mimo hru,“ řekla CNBC Diane Swonk z DS Economics.

Vláda dnes také zveřejnila revizi dat od do roku 2013 až do letoška. Růst HDP v prvním čtvrtletí roku 2015 byl revidován výrazně nahoru z 0,6 procenta na dvě procenta.

Newsletter