Špatná čísla z trhu práce v USA, v květnu vzniklo jen 38 tisíc míst

AKTUALIZOVÁNO – Závěr týdne přinesl špatná čísla z amerického trhu práce. Šance na zvýšení sazeb v červnu, jak minulý měsíc někteří představitelé Fedu naznačovali, se zřejmě rozplynuly. Ekonomika Spojených států vytvořila v květnu mimo zemědělství jen 38 tisíc pracovních míst. To je nejméně za posledních šest let. Analytici dle agentury Bloomberg očekávali v průměru 160 tisíc míst. Údaje dnes oznámilo americké ministerstvo práce, které navíc revidovalo dubnová čísla na 123 tisíc ze 160 tisíc. Míra nezaměstnanosti klesla na 4,7 procenta z dubnových 4,9 procenta, když analytici čekali pokles jen na 4,9 procenta.

Míra participace, která měří podíl Američanů v produktivním věku, kteří jsou zaměstnaní nebo hledají práci, se v květnu snížila na 62,6 procenta z dubnových 62,8 procenta. Průměrná hodinová mzda v květnu meziměsíčně rostla o 0,2 procenta dle očekávání, v dubnu rostla po revizi o 0,4 procenta. Meziročně rostla o 2,5 procenta dle očekávání.

Počet nově vytvořených pracovních míst byl nejnižší od září 2010. Ve zpracovatelském průmyslu se zaměstnanost snížila o 36 tisíc. to je nejhlubší pokles od února 2010. Květnové údaje zkreslila celoměsíční stávka u telekomunikačního operátora Verizon, celkový obraz ale zásadně nezměnila.

Dnešní čísla z trhu práce jsou poslední před zasedáním americké centrální banky (Fed), které se koná 14. a 15. června. Bankéři budou rozhodovat o nastavení sazeb a dnešní údaje tak budou velmi pečlivě zkoumat. Pravděpodobnost, že Fed v červnu zvýší sazby, se po dnešních číslech podle CME Group FedWatch výrazně snížila. Ještě před dnešními daty činila 21 procent, nyní je to jen šest procent. Dolar na slabé tvorbě míst v USA ztratil procento k 1,1288 EURUSD

Pravděpodobnost, že Fed zvýší sazby v červenci nyní klesla na 42 procent z 58 procent. Měsícem s nejvyšší pravděpodobností růstu sazeb je nyní září. Šance je o něco lepší než hod mincí, konkrétně 52 procent.

Americká ekonomika zpomalila v 1. čtvrtletí celoročně přepočtený růst na 0,8 procenta, což je nejpomalejší tempo za poslední rok.

Newsletter