Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Špatná zpráva pro ECB, dobrá pro fandy QE…

Špatné zprávy pro ECB mohou být zároveň dobré pro investory, kteří si přejí, aby ECB spustila nákupy vládních dluhopisů, tedy kvantitativní uvolňování.

ECB zítra zahájí druhé kolo poskytování dlouhodobých úvěrů bankám. Vše jako součást plánu pobídnout úvěrovou aktivitu a zvýšit inflaci. Pokud by poptávka v druhém kole opatření (TLTRO) byla podobně slabá jako v kole prvním, dalo se by to pokládat za signál, že ECB již nemá moc na výběr a přistoupí k nákupu vládních dluhů.

Čím méně si banky od ECB půjčují, o to víc ta musí hledat další způsoby, jak splnit stanovený cíl – injekci ve výši 1 bilionu eur do finančního systému. Zítřek by proto mohl podpořit dluhopisy a akcie zvýšením šancí na QE v americké stylu, o kterém prezident Mario Draghi bude společně s ostatními centrálními bankéři rozhodovat začátkem příštího roku.

„Pochybujeme, že rozšíření operace TLTRO (cílených dlouhodobých úvěrů bankám) bude překážkou na cestě ECB k zahájení QE, ačkoli tato událost může pomoci ovlivnit pravděpodobnost načasování takového oznámení,“ řekl Nick Matthews, ekonom společnosti Nomura International. „Náš názor zůstává takový, že dostát záměru ECB rozšířit rozvahy (bank) není možné prostřednictvím stávajících opatření.“

Větší kontrola

Zářiové první kolo TLTRO posílilo bankovní rozvahy o zhruba 83 miliard eur. Poptávka v kole druhém by podle mediánu průzkumu Bloomberg měla dosáhnout 148 miliard eur, přičemž rozpětí odhadů bylo 90 až 250 miliard.

Během následujících dvou měsíců dosáhnou splatnosti úvěry poskytnuté ECB bankám na přelomu 2011 a 2012 v objemu 270 mld. EUR. Banky by tak mohly použít peníze získané v novém kole TLTRO a jednoduše splatit starší úvěry, bez jakéhokoliv čistého navýšení rozvahy centrální banky.

Draghi minulý týden potvrdil výzvu a potřebu být aktivnější, když řekl, že ECB získává „stále větší kontrolu“ nad svou rozvahou díky nově zahájeným programům nákupů krytých dluhopisů a zajištěných cenných papírů.

Nekonvenční strategie, v níž jsou špatné zprávy pro centrální banku dobrou zprávou pro investory, byla typickým rysem amerických trhů v loňském roce, kdy se investoři snažili posoudit, jak dlouho bude Fed na trhu nakupovat.

Newsletter