Nad očekávání lepší německá data o indexu PMI podpořila euro. Společná měna je v zisku nad 1,0650 dolaru za euro. Měny regionu ve ztrátě. Koruna se obchoduje kolem 25,30 za euro.

Špatná zpráva pro světový trh práce. Ženy jsou více offline

Digitalizace je faktorem, který mění trh práce už nějakou řádku let. Například ve Spojených státech je 90 procent všech zaměstnání spojeno s použitím digitálních technologií. Zaměstnanci, kteří se novým trendům na trhu práce nepřizpůsobí, degradují své postavení na něm, uvedl think-tank Brookings Institution. Alarmující je v tomto případě především gender gap, který by mohl znehodnotit postavení žen mnoha zemí na trhu práce.

Celosvětově je o 12 procent více uživatelů internetu mužského pohlaví, uvádí Thomson Reuters Foundation. Ženy celosvětově vlastní o 200 milionů mobilních telefonů méně. Takzvaná digital divide, tedy rozdíl mezi těmi, kdo mají přístup k počítači a internetu, a těmi co nemají, je tak v porovnání pohlaví stále markantní.

Tomuto trendu nepomáhá ani nová gig economy, tedy práce přes sdílené služby jako Uber, Lyft, AirBnB nebo lokální kurýrní služby. Americký ústav pro ekonomický výzkum (NBER) v červenci vydal výzkum, který tvrdí, že ženy mají ve Spojených státech z platformy Uber o sedm procent menší příjem než muži. Průzkum pracoval s reprezentativním vzorkem o velikosti jednoho milionu amerických řidičů služby Uber. NBER tak v závěru svého výzkumu popřel, že flexibilita gig economy rozhodně bude tím, co sníží rozdíl mezi mzdou mužů a žen na trhu práce.

„Boj s korupcí“ & líbivá politika. Všichni souhlasí, nikdo nic nenamítá

„Mnoho výzev, kterým čelíme v digitálních zaměstnáních, jsou upřímně problémy staré jako moderní společnost sama. Diskriminace založena na pohlaví, etnicitě nebo věku. Jsou to pořád ty samé věci neustále dokola. Jednou z nejvýznamnějších vždy byla diskriminace žen,“ řekla vědkyně Overseas Development Institute Abigail Huntová pro Thomson Reuters Foundation.

 

Technologičtí experti podle stejného serveru uvádí, že ženy a dívky se špatným digitálním vzděláním budou na trhu práce tvrdě zasaženy. Bude se jim stále hůře hledat práce s tím, jak bude technologie dále postupovat. Podle zakladatelky charity Women‘s Worldwide Web, která dívkám poskytuje vzdělání v oblasti digitální gramotnosti, Lindsey Nefesh-Clarkové jsou to právě offline faktory jako diskriminace, které brání ženám získat lepší přístup k digitálním technologiím.

O bateriových systémech v ČR: Politický boj i stín solárních baronů

„Celá globální ekonomika se nachází v procesu transformace. My ženy potřebujeme digitální gramotnost, abychom byly schopny se s novou ekonomikou vypořádat,“ uvedla pro Thomson Reuters technologická expertka Dorothy Gordon.

Tři řešení tohoto problému nabízí americký think-tank Brookings Institution ve své studii Digitalization and the American Workforce. Prvním z nich je podpora ze strany státu a regionů na rozvoj řad IT talentů. V následujících letech totiž bude tento druh práce zdrojem vysokopříjmových pracovních míst, který bude zároveň podporovat regionální prosperitu. Druhým je pak snaha vlády poskytnout lepší přístup a vzdělání v oblasti digitální gramotnosti i těm lidem, kteří nemají vystudovanou vysokou školu. To celé specificky pro povolání, ve kterém tito lidé působí.

Posledním řešením je stále myslet na úkoly, které počítače nemohou vykonávat, ale lidé ano. Komputerizace bude brzy všude, což však zároveň představuje velkou příležitost pro lidstvo soustředit se na komplikované problémy v daných oborech.

Chudí vs. bohatí. Nerovnost motivuje ke krádežím i k násilí

Newsletter