Špatné zprávy z Evropy: Německá ekonomika klesla, Francie stagnuje

Německá ekonomika ve druhém čtvrtletí nečekaně klesla. Hrubý domácí produkt se za tři měsíce do června snížil o 0,2 procenta proti předchozím třem měsícům. Oznámil to dnes spolkový statistický úřad. Pro největší evropskou ekonomiku, na které závisí mnoho českých firem, to je první pokles po více než roce. Trhy přitom předpokládaly stagnaci.

Za poklesem německého HDP stál především nepříznivý příspěvek zahraničního obchodu a nižší investice, především ve stavebnictví. Spolkový statistický úřad zároveň upravil směrem dolů údaj o vývoji ekonomiky v prvním čtvrtletí. Podle zpřesněných dat tak Německo v prvním čtvrtletí meziměsíčně rostlo o 0,7 procenta namísto původně oznámené expanze o 0,8 procenta.

V meziročním srovnání německá ekonomika podle neočištěných dat ve druhém kvartálu stoupla, a to o 0,8 procenta. Ekonomové oslovení agenturou Reuters ale předpokládali, že meziroční tempo růstu bude bude skoro dvojnásobné a dosáhne 1,5 procenta.

Špatná zpráva přišla rovněž z Francie, druhého průmyslového motoru Evropy po Německu. Francouzská ekonomika ve druhém čtvrtletí opět stagnovala. Země vzápětí snížila odhad hospodářského růstu v letošním a příštím roce a oznámila, že nesplní svůj cíl pro letošní schodek veřejných financí. Statistický úřad INSEE dnes oznámil, že druhá největší ekonomika v eurozóně za tři měsíce do června nezaznamenala žádné zvýšení, a stagnovala tak druhé čtvrtletí za sebou.

Ministr financí Michel Sapin ve francouzském listu Le Monde uvedl, že domácí ekonomika v tomto roce stoupne o pouhých zhruba 0,5 procenta, což je polovina původního odhadu. Znamená to, že rozpočtový schodek dosáhne čtyři procent výkonu ekonomiky namísto plánovaných 3,8 procenta. Socialistická vláda ve svých fiskálních plánech na příští rok vychází odhadovaného růstu o 1,7 procenta. Podle Sapina je ale v tuto chvíli nepravděpodobné, že ekonomika stoupne o více než procento.

„Pravda je taková, že Francie v důsledku stagnujícího růstu a nedostatečné inflace nesplní v tomto roce cílový schodek veřejných financí, a to i přes úplnou kontrolu výdajů,“ napsal podle agentury Reuters Sapin ve svém příspěvku. Nová data ukázala, že francouzská inflace zůstává na nejnižší úrovni od listopadu 2009.

Analytici, zapojení do průzkumu Roklen24 pro tuzemskou ekonomiku, svorně označují vývoj v zahraničí, zejména eurozóně, jako největší riziko pro další vývoj tuzemské ekonomiky.

Jak se bude dařit české ekonomice? Výhled Roklen24 a anketa trhu

Newsletter