Spekulanti se odvrací od eura. Víra v posílení je nejnižší od příchodu pandemie

Klíčové body

  • Vývoj spotového trhu eura nekoreluje s názorem velkých spekulantů věřících v oslabení společné měny.
  • Vystoupení guvernéra Fedu Powella v Jackson Hole nemělo dopad na obrat trendu v rámci otevřených pozic.
  • Euro počátkem týdne koriguje své zisky.
Zdroj: Depositphotos

Evropská společná měna začala v druhé polovině srpna posilovat. Ve prospěch jejích zisků mluví čím dál tím více fundamentů, poslední zveřejněný report Komise pro obchodování s komoditními futures ji ale ubral vítr z plachet. Čisté dlouhé pozice na euro v týdnu končícím minulým úterkem ukázaly další pokles. Společné měně tak momentálně věří nejmenší počet velkých tržních spekulantů od příchodu pandemie.

V polovině srpna čisté dlouhé pozice eura zaznamenaly výrazný nárůst. Tehdy to vypadalo, že se velcí tržní spekulanti začínají znovu obracet na úkor zelených bankovek. Následující týden však došlo k výraznějšímu propadu. Poslední zveřejněný report pak ukázal snížení čistých dlouhých pozic, které se momentálně pohybují těsně nad nulovou hranicí, kdy by začaly nad čistými longy převládat krátké pozice.

Zatímco hedgové fondy a ostatní spekulanti euru nevěří, spotový trh ukazuje odlišnou situaci. Hlavní měnový pár si od svého minima z 20. srpna připsal téměř dvě procenta zisků a po pátečním zveřejnění dat z amerického trhu práce se chvilkově posunul až nad hranici 1,1900 EURUSD. Vývoj v rámci čistých dlouhých pozic tohoto segmentu tržních účastníků v dlouhodobém horizontu velmi pozitivně koreluje s vývojem spotového trhu, a tak je třeba být na pozoru ohledně aktuální divergence.

Zdroj: COTBase.com
Zdroj: COTBase.com

V případě, že by se velcí spekulanti rozhodli přehodnotit aktuální vývoj a také začali sázet na silnější euro, pak by se společná měna mohla těšit ziskům, které by aktuálně nastoupený trend mohly slušně přiživit. Pokud by ale aktuální korekce dolarových zisků měla mít krátkého trvání a vývoj čistých dlouhých pozic na euro by se v následujících týdnech překlopil do záporných hodnot, pak by euro mohlo oslabit stejně rychle, jako do minulého týdne posilovalo.

Poslední zveřejněný report je pro nás překvapením, jelikož se zdálo, že trhy opravdu mírně obrací po silně holubičím vystoupení guvernéra Fedu Powella na sympóziu v Jackson Hole. Je možné, že se velcí spekulanti chtěli ujistit pátečním výsledkem tvorby nových pracovních míst mimo sektor zemědělství. Změnu pozic zahrnující právě reakci na tato data budeme mít k dispozici v pátek. Pokud ani zde nedojde k zásadnějšímu obratu ve prospěch dlouhých pozic na euro, bude mít před sebou aktuální rally společné evropské měny dost možná problém. Stejně tak by došlo k vytvoření nového rizika pro měny emerging ekonomik včetně české koruny.

Z pohledu technické analýzy můžeme vidět, že se vývoj na hlavním měnovém páru v posledních dvou týdnech nesl ve znamení postupného posunu úzkým býčím trendovým kanálem. Momentálně je na hodinovém grafu cítit mírné vyčerpání trendu, když se index relativní síly pohybuje pod 50bodovou hranicí v blízkosti nejnižších hodnot v rámci tohoto pohybu. Pár se zároveň obchoduje ve spodní části daného kanálu a v případě odrazu od aktuálních hodnot mu v cestě stojí kombinace rezistencí poblíž 1,1900 EURUSD. Pokud by euro zisky neudrželo, podporu může hledat v okolí 1,1800 EURUSD, kde se nachází 23,6% úroveň Fibonacciho retracementu z vlny posilujícího dolaru mezi květnem a srpnem.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1869 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 92,25 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1828 do 1,1900 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,41 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,41 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,34 až 25,46 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,35 až 21,54 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter