Spojené státy na prahu recese? HDP kleslo, americká ekonomika i tak zůstává silná

Klíčové body

  • Data z americké ekonomiky ukazují meziroční pokles HDP o 1,4 % v prvním čtvrtletí letošního roku.
  • Americká ekonomika oslabila především kvůli problémům na straně světové nabídky. Domácí poptávka je stále velmi silná.
  • Trhy zaceňují intenzivní navyšování úrokových sazeb Fedu. Dolarový index byl včera nejsilnější za posledních dvacet let.
Zdroj: Depositphotos

Nejnovější data ze Spojených států ukazují zpomalení ekonomiky. Hrubý domácí produkt USA v prvním čtvrtletí letošního roku klesl meziročně o 1,4 %. Trhy očekávaly pokles okolo 1 %. Čtvrtletní HDP pokleslo poprvé od roku 2020. Kontrastem může být poslední čtvrtletí loňského roku, kdy americké HDP meziročně zrychlilo o 6,9 %. Americkou ekonomiku ovlivnil především problém na straně světové nabídky. Významnou část poklesu HDP tak můžeme dát na vrub tzv. úzkým hrdlům. Čísla ale poukázala na silnou domácí poptávku v USA, a tak lze předpokládat, že se ekonomický růst v dalším čtvrtletí opět zrychlí.

Data z americké ekonomiky ukazují, že pokles HDP ovlivnil nárůst v importech, a naopak pokles v exportech. Pokles pak zaznamenaly i zásoby amerických podniků. Za oboje lze vinit nedostatky na straně nabídky a růst cen dováženého zboží. Došlo také k mírnému poklesu vládních výdajů, které jsou složkou měření HDP. Čísla poukázala na silnou domácí poptávku v USA, ale i tak existují pro tamní ekonomiku rizika. Jedná se především o potenciální problémy s kapacitou čínské ekonomiky, která je nyní oslabena lockdowny, nedostatek komodit a materiálů, horším výhled evropské ekonomiky a válku na Ukrajině.

I přes slabší než očekávaný výkon americké ekonomiky dolar během čtvrtka posiloval. Trhy pokračují v zaceňování tří očekávaných kol navýšení úrokových sazeb o padesát bodů během příštích třech měsíců. Takto „agresivní“ zvyšování sazeb v USA by zvýšilo úrokový diferenciál proti nejdůležitějším měnovým párům. Dolarový index se během čtvrtka podíval těsně pod hodnotu 104 bodů, kde byl naposled v roce 2002. Během pátečního rána dolar část zisků ztratil.

Na očekávaný růst sazeb v USA reaguje euro a libra oslabením. Trhy totiž nevěří, že měnová politika BoE a ECB bude držet krok s Fedem. To stejné platí pro jen a BoJ. Pro evropskou ekonomiku navíc roste riziko stagflace, či minimálně výraznějšího zpomalení ekonomického růstu, což je dalším tlakem na euro. Euro během včerejška oslabilo proti dolaru na své pětileté minimum.

Vedle očekávaných kroků Fedu nahrává silnému dolaru také nervozita na trzích, která pramení z války na Ukrajině a z problémů s pandemií v Číně, kde čínská měna také oslabuje. Dolar těží nejen z větší vzdálenosti od konfliktu, ale také z tradiční role bezpečného přístavu v momentech, kdy na trzích houstne atmosféra.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0570 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,96 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0458 do 1,0631 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,54 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,22 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,46 až 24,63 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,10 do 23,35 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

Newsletter