Sporný trh práce v USA: Ekonomové tak strašným číslům nechtějí věřit

Rozporuplný a celkově negativní a medvědí vzkaz vyslaly srpnové statistiky z amerického trhu práce. Brutálně zaostala za odhady tvorba nových pracovních míst, pro což byly, jak jsme upozornili, varováním již včerejší data ADP. Míra nezaměstnanosti ale v souladu s odhady o desetinu procenta klesla… Americké akciové indexy reagují na data mírným poklesem (aktualizováno 15:55), jako by se v nich odrážela nedůvěra v pravdivost tak špatného čísla, jak rozebíráme níže.

Americká ekonomika vysílá horší obraz o trhu práce

Letos nejméně nových míst

Americká ekonomika v srpnu v sektorech mimo zemědělství vytvořila pouze 142 tisíc nových míst při očekávání 230 tisíc míst! Varováním pro to byla již čtvrteční čísla soukromého poskytovatele dat ADP, která ukázala na slabou tvorbu pracovních míst v soukromém sektoru. To potvrdila také vládní čísla, kde svítí pouhých 134 tisíc míst při očekávání 215 tisíc míst. V obou případech jsou mírně vzestupné revize za červenec: na 212 z 209 tisíc míst a na 213 ze 198 tisíc míst. Dvouměsíční revize údajů za americkou ekonomiku bez zemědělství v červnu a červenci ukázala na odebrání 28 tisíc míst z původních čísel. Zpracovatelský sektor pak ukázal v srpnu stagnaci místo očekávání 18 tisíc nových pracovních míst. 

V prvním pololetí americká ekonomika zaznamenávala zajímavá růstová čísla pracovních míst, ale podle ekonomů teď přichází ke slovu opatrnost šéfů firem.  Hlavní ekonom JP Morgan Michale Feroli očekávání zvolnění tvorby pracovních míst v několika příštích kvartálech.

Účastníků nepřibývá

Míra participace na americkém trhu práce klesla zpět na mnohaleté dno 62,8 procenta z hodnoty o desetinu procenta vyšší v červenci. Nenaplňují se tak zatím slova profesora Harvardu Kennetha Rogoffa, podle kterého právě tato míra brzy vykáže návrat na hodnoty pro americkou ekonomiku dlouhodobě obvyklé, což je kolem 65 procent.

Rogoff: Americké ekonomice věřím

Růst příjmů zaměstnanců v podobě růstu průměrné hodinové mzdy také pokračuje slabým tempem, v srpnu o 0,2 procenta proti červenci, 2,1 procenta meziročně. 

Pokles nezaměstnanosti slabou útěchou

Na výše uvedení čísla je pouze slabou nálepkou zpráva, že v souladu s očekáváním poklesla míra nezaměstnanosti na 6,1 procenta z úrovně 6,2 procenta v červenci.

Oprava strašných čísel výš? Co na to Fed?

Russell T. Price z Ameriprise Financial pro Reuters upozornil, že očekává revizi dnešních velmi slabých čísel vzhůru. „U tvorby pracovních míst bylo 11 z posledních 12 revizí směrem nahoru,“ řekl mimo jiné. Sean Lynch z Wells Fargo očekává, že po silných datech ISM či prodejů aut dnešní čísla mohou být důvodem pro delší vyčkávání Fedu s další úpravou měnové politiky.

„Těm datům prostě nevěřím. Nejsou v souladu s ničím,“ reagoval na report hlavní ekonom Moody´s Analytics Mark Zandi. A upozorňuje i na ADP, která ukázala zhoršení, ale rozhodně ne tak brutální. „Je to anomálie,“ uvádí Alan Krueger, bývalý šéf ekonomických poradců Baracka Obamy. Ekonomové se zaklínají tím, že „základním trendem stále je tvorba kolem 200 tisíc míst měsíčně“.

Další ekonomové se ale vesměs shodují, že toto číslo už tím, že prostě vyšlo, rozptýlilo obavy těch, kdo spekulovali na dřívější utažení měnové politiky ze strany Fedu proti tomu, co se očekávalo dosud. S takovýmito čísly to prostě nepůjde.

Newsletter