Spotify za 8,5 miliardy dolarů. Bude to na Apple Music stačit?

V současné době nejpopulárnější služba určená ke streamování hudby Spotify v novém kole financování podle Wall Street Journal vybrala od investorů kolem 526 milionů dolarů a její hodnota tak vzrostla na 8,5 miliardy dolarů.

Společnost hned několik hodin po potvrzení 526milionové injekce zveřejnila aktualizaci velikosti jejich uživatelské základny, která nyní představuje 20 milionů platících uživatelů.

Načasování zajisté není náhodné, ohlášení nového financování totiž přišlo jen dva dny po zveřejnění aplikace Apple Music od společnosti Apple a zmínce, že tato aplikace bude po spuštění 30. června předinstalovaná na téměř miliardu jejich zařízení. Kolo financování bylo údajně zastaveno v úterý, tedy jeden den po odhalení novinky od Applu, a posunulo tak celkovou hodnotu financování firmy Spotify na jednu miliardu dolarů. Firma má nyní 23 investorů, mezi které patří i společnosti Fidelity, Coca-Cola, Goldman Sachs Group and Byers.

Spotify tvrdí, že její celková uživatelská základna nyní překonala 75 milionů lidí, z toho 55 milionů jsou existující aktivní neplatící uživatelé. Na konci května minulého roku firma evidovala 10 milionů platících uživatelů, což znamená, že se během jednoho roku tato základna až zdvojnásobila. Podle společnosti nyní platforma registruje nového uživatele každé tři sekundy.

Ohledně peněžního hodnocení tvůrců hudby, bez kterých by Spotify neměli co prodávat, firma také poskytla hned několik údajů. Podle jejího příspěvku na blogu již vyplatili více než 3 miliardy dolarů textařům, umělcům a dalším držitelům práv od uvedení na trh v roce 2008. Jen za první tři měsíce letošního roku to bylo 300 milionů dolarů.

Společnost založená v roce 2008 ve Švédsku je považována za lídra v oblasti streamingu hudby a její hodnota je až dvojnásobná oproti rozhlasovému konkurentovi radiu Pandora. Tato oblast je mnohými považována za atraktivní a je zde stále obrovský prostor pro rozvoj. V následujících měsících tak pravděpodobně můžeme předpokládat tvrdý boj o uživatele.

Mezi nejpopulárnější streamingové platformy a konkurenty tak momentálně patří:

  Spotify Tidal Pandora Apple Music
Cena 10 $/měsíc plus 5$ za každý účet 10 $/měsíc, 20$/měsíc za hi-fi audio 5$/měsíc 10 $/měsíc, 15$/měsíc pro rodinu 6 ti lidí
Verze zdarma Ano, bez přehrávání na vyžádání na mobilních telefonech nebo při offline poslechu Ne, pouze tříměsíční zkušební doba Ano,je tu však omezený počet písní, které se dají přeskočit. Do vysílání poštějí reklamy. ano, bez přehrávání na vyžádání
Knihovna 30 milionů písní 30 milionů písní 1 milion písní desítky milionů písní
Speciální funkce Přidávání videí a podcastů již brzy. iPhonová verze má Running tracks, které synchronizují s kroky posluchače  Hudební videa a úvodníky o umělcích Rozhraní jednoduché na používání Beats 1 radio, Apple Music radio a Connect

Newsletter