Spotřebitelské ceny v Německu stagnují, zítřek odhalí eurozónu

Úroveň spotřebitelských cen v Německu se v září oproti srpnu nezměnila. Vyplývá to z prvního odhadu spolkového statistického úřadu, přičemž analytici a ekonomové v průzkumu agentury Reuters počítali s meziměsíčním poklesem cenové hladiny o 0,1 procenta. Meziroční růst si udržel předchozí tempo 0,8 procenta, v souladu s konsensem, a zůstává tak na 4,5letém dně.

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen na úrovni 0,8 procenta trvá od července a je nejnižší od února 2010. Meziměsíční srovnání také v srpnu poukázalo na stagnaci, tedy umazání červencového 0,3procentního růstu.

Inflaci brzdí hlavně ceny energií, které v září meziročně klesly o 2,2 procenta. Potraviny zdražily o 0,9 procenta a služby o 1,5 procenta.

Meziroční růst spotřebitelských cen dosáhl 0,8 procenta i při výpočtu pomocí metody harmonizované pro EU a překonal očekávání 0,7 procenta.

Rychlý odhad inflace vychází z údajů od šesti ze šestnácti spolkových zemí, ve kterých žije více než polovina německé populace. Konečné údaje o zářijové inflaci zveřejní statistický úřad 15. října. 

Německo je největší ekonomikou eurozóny, jejíž míra inflace v srpnu vykázala meziměsíční tempo pouze 0,1 % a meziroční 0,4 %. Je tak hluboko pod 2procentní hranicí, stanovenou Evropskou centrální bankou za strop cenové stability, a pod 1% hranicí, kterou prezident ECB Mario Draghi označuje za nebezpečnou. První údaj o zářijovém vývoji cen v eurozóně bude zveřejněn zítra. Analytici předpovídají zpomalení meziročního tempa na 0,3 procenta, nejnižší od října 2009.

ECB začátkem září snížila úrokové sazby na nová rekordní minima a oznámila, že v říjnu začne poprvé dodávat do ekonomiky eurozóny nové peníze prostřednictvím nákupů cenných papírů od komerčních bank. Minulý týden poskytla komerčním bankám první část čtyřletých půjček v rámci programu TLTRO. Detaily odkupu krytých aktiv by centrální bankéři měli odkrýt po příštím jednání ve čtvrtek 2. října.

Newsletter