Spotřebitelům v Číně v únoru rostly ceny rychleji

Růst spotřebitelských cen v Číně v únoru zrychlil z lednového nejpomalejšího tempa za pět. Výrobní ceny však nadále klesají a jejich únorový propad byl nejvyšší od října 2008, což zdůrazňuje prohlubující se oslabení ekonomiky a zesiluje tlak na politiky, aby našli nové cesty k podpoře ekonomického růstu, uvedla agentura Reuters.

Čínský statistický úřad oznámil, že spotřebitelské ceny v únoru stouply meziročně o 1,4 procenta po růstu o 0,8 procenta v lednu. Analytici dotazovaní agenturou Reuters v průměru čekali zrychlení inflace jen na 0,9 procenta, v anketě Bloomberg o rovné procento. Podle statistiků k růstu přispěly hlavně vyšší ceny ovoce a zeleniny.

Výrobní ceny naopak v únoru klesly o 4,8 procenta. Ceny výrobců v zemi klesají již téměř tři roky. Analytici čekali pokles jen o 4,3 procenta. Za propadem stojí hlavně nižší ceny komodit, zvláště energií.

Čínští představitelé si minulý týden stanovili pro letošní rok dosáhnout ekonomického růstu kolem sedmi procent. Loni měla vláda za cíl dosáhnout ekonomického růstu o 7,5 procenta, tento cíl se jí však nepodařilo splnit.

Cíl inflace byl pro letošní rok stanoven na zhruba tři procenta. Loni činila inflace dvě procenta, a byla tedy pod cílem vlády, který počítal s inflací 3,5 procenta.

List vlastněný centrální bankou minulý měsíc varoval, že Čína je nebezpečně blízko toho, aby sklouzla do deflace, tedy poklesu cen. To ukazuje, že mezi politiky roste nervozita, protože ekonomice se nedaří nabrat na rychlosti navzdory řadě stimulačních opatření.

Údaje za únor však mohou být částečně zkreslené. Důvodem je načasování lunárního nového roku. Ten v roce 2014 začal 31. ledna, letos však připadl až na 19. února, upozornila agentura Reuters.

Newsletter