Evropské výnosy rostou, americké o něco rychleji. Dolar si proti euru drží zisky kolem hranice 1,1700 EURUSD. Rizikovější měny jsou pod tlakem rostoucích amerických tržních sazeb. Koruna se obchoduje v lehké ztrátě těsně pod 25,45 za euro.

Stabilizace evropských trhů, silný růst v Praze. V čele banky

Evropské akciové trhy během pátečního obchodování přerušují svůj 5denní pokles a především díky zástupcům bankovního sektoru si připisují zisky do 0,5 procenta. Většina bankovních titulů se tak vzpamatovává z předchozího propadu zapříčiněného problémy portugalského bankovního domu Espirito Santo, resp. problémy její mateřské skupiny s opožděnými splátkami krátkodobého dluhu.

Z jednotlivých indexů roste panevropský Stoxx Europe 600 o 0,4% a částečně umazává svůj týdenní téměř 3% pokles, což je největší propad od dubna. Index během včerejšího dne ztratil 1,1 % především vlivem propadu portugalského bankovního sektoru, kde muselo dokonce po 17% pádu akcií Espirito Santo dojít k zastavení obchodování s titulem a to až do dnešního dne. Portugalský index PSI 20 tak včera uzavřel na nejnižší úrovni od října minulého roku. Během dneška si index připisuje zhruba 2% růst.

Espirito Santo – portugalská bouře se přehnala, co následky?

„Portugalsko dalo trhům dlouho očekávaný budíček s připomínkou, že zde stále existuje riziko a další možné hrozby skryté právě v bankovním systému,“ upozornil pro MarketWatch ekonom UBS Paul Donovan a dodal, že „pokud na trhy dorazí volatilita, může to způsobit novou pohromu skrývající se v kapitálových požadavcích dalších bank“.

Z dalších hlavních evropských indexů roste o 0,6 % francouzský CAC 40 následovaný německým indexem DAX oscilujícím poblíž kladné nuly.

Očekávání investorů dnes budou upřena na v úterý zahájenou americkou výsledkovou sezónu, kde by měl reportovat výsledky hospodaření za 2Q první bankovní zástupce a to Wells Fargo. Výsledky by měly vyjít před otevřením zámořských trhů a jistě ovlivní zbytek dnešního obchodování.

Americká výsledková sezóna na startu. Půjdou akcie výš?

Kromě evropských trhů se daří i českému indexu PX, který si aktuálně připisuje více jak 1,5 %. Daří se akciím Erste Bank rostoucím o 2,5 % až k denním maximům u 510 Kč. Zisk si připisuje i Komerční banka, která se dostává k 4600 Kč a připisuje si 1,2 %. Roste ale i ČEZ či O2, která se vrací k 280 Kč za akcii. Celkový objem obchodů je průměrný, když dosahuje 280 mil. Kč.

 

Newsletter