Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Stádo ovcí vs. kontrariáni

„Dav se mýlí,“ pronesl kdysi filozof Søren Kierkegaard, zastánce individualismu. Zdá se, že tento citát by mohl v příštím roce platit i pro oblast finančních trhů. 

Uplynulý rok opět ukázal, proč je nebezpečné být součástí stáda investorů. Na začátku roku se výnos desetiletých amerických dluhopisů nacházel na úrovni 3 procent a jen málokdo očekával, že výnosy dluhopisů zaznamenají pokles. V průzkumu agentury Bloomberg byla průměrná prognóza očekávaných výnosů na konci letošního roku 3,5 procenta, s nejnižší predikcí na 2,5 procentech. Realitou je, že současné výnosy se pár dní před Novým rokem nacházejí na úrovni 2,3 procenta a manažeři fondů, již se vyvarovali dluhopisů při tvorbě svých investičních portfolií, si momentálně drbou hlavu.

Vzhledem k blížícímu se konci roku a zvýšené prosincové volatilitě přistoupily některé velké hedgeové fondy k uzavírání svých rizikovějších pozic. Dokonce těch, které jsou podle většiny investorů a ekonomů takzvané „tutovky“ pro rok 2015.

Nejviditelnějším případem takzvaného rušného obchodu jsou momentálně dlouhé pozice na dolaru, a na druhé straně shortování eura, jenu a rozvojových trhů. Investoři tak sázejí na divergenci mezi ekonomikou USA a zbytkem světa.

„Největší viditelná shoda u většiny výhledů investičních bank momentálně panuje ohledně dlouhých pozic na americký dolar a krátkých pozic na euro,“ říká Yves Kuhn, ředitel investiční společnosti Banque Internationale à Luxembourg. „Takovýto jednostranný konsensus je na finančních trzích něčím nevídaným.“ Víra v silný dolar se míjela účinkem, zejména vůči euru, po dobu tří let až do letošního léta. Avšak po více jak 10procentním skokovém posílení během uplynulých 6 měsíců se trend zcela otočil.

Ekonomové se zdají být zajedno v jejich výhledu týkajícího se americké ekonomiky. Všichni dotazovaní experti agenturou Bloomberg očekávají, že 10leté výnosy dluhopisů porostou v příštím roce s tím, že 91 z 94 věří v růst nad 2,5 procenta.

Takovýto jednostranný konsensus zanechává investory citlivé k jakýmkoli překvapením. Rizikem pro dolarové býky je, že stav evropské ekonomiky je lepší, než se obecně očekává, a spuštění programu kvantitativního uvolňování bude odloženo. Jsou-li investoři silně zavázáni investicemi určitému přesvědčení, v momentě, kdy přijde nečekaná zpráva, může dojít k nestandardní reakci. U dolaru tak momentálně existuje velké riziko nečekaného zvratu.

Zatímco kontrariánští investoři poukazují na nebezpečí velkého davu investorů favorizujících tentýž samý obchod, mnozí experti se domnívají, že se stádo investorů stane mnohem větším, nežli dojde k jakémukoli zvratu konsensu. Podle Richarda Bernsteina, zakladatele finanční poradenské firmy Bernstein, může momentální růstový trend na dolaru trvat i několik let.

Mezi jiné až pozoruhodně přeplněné obchody patří například sázky na Indii, kde se akcie letos vyšplhaly o pětinu, a rupie klesla méně než ostatní rozvojové měny. Pokud však indický premiér Narendra Modi nedokáže prosadit plánované reformy tak rychle, jak investoři očekávají, trhy by mohly zareagovat propadem.

Profesionální investoři a bohatí jsou momentálně býčí vůči akciím a hluboce skeptičtí vůči dluhopisům. Podle průzkumu zhotovovaného v tomto měsíci firmou Extel dávají investoři až 75procentní pravděpodobnost, že akcie v příštím roce výkonnostně překonají dluhopisy, přestože více než polovina dotázaných se domnívá, že akcie jsou příliš drahé, zatímco pouhých 10 procent si myslí, že jsou levné. Podle Simon Smilese, investičního ředitele banky UBS, je momentálně naprostá většina trhu dlouhá na akciích a krátká na vládních dluhopisech. V důsledku toho je velmi pravděpodobná citlivost na jakékoli negativní zprávy na hospodářský růst.

Přesto všechno však neexistuje žádná garance toho, že se davy mýlí. Zatímco v letošním roce by takzvaný přístup “proti proudu“ dopadl dobře, v tom příštím se kontrariánům dařit nemusí. 

Newsletter