Stál u zrodu druhé nejhodnotnější kryptoměny, teď mluví o krachu trhu

Dostává se bitcoin do pozadí? Mnohým by se mohlo zdát, že ano, obzvláště pokud vezmou v potaz nedávný vývoj, kdy se investoři soustředili především na altcoiny. Na tuto situaci reagoval pro televizi CNBC například spoluzakladatel druhé nejhodnotnější digitální měny, ethereum, Charles Hoskinson. Ten důrazně varoval před „nerealistickými kryptoměnovými projekty“, rovněž představil i svůj názor na budoucí vývoj trhu.

Hlavní zprávou zasvěceného odborníka bylo, že trh s digitálními měnami zpevní v ten moment, kdy altcoiny, které postrádají jakoukoliv podstatu, zkrachují. Hoskinson v současnosti řídí firmu IOHK, která se zabývá vývojem technologie blockchain. V minulosti ale působil na pozici ředitele projektu Ethereum, který vyvíjí technologii, na jejímž základě stojí kryptoměna ether.

„Myslím si, že po krachu kryptoměnového trhu se dočkáme určité konsolidace. Několik z těch projektů, které nemají silný základ, technologii nebo jsou prostě nereálné, jednou narazí. A to na překážku či problém, který nebudou schopné vyřešit. Některé z nich jsou tak předurčeny ke krachu,“ uvedl Hoskinson, nikterak však nespecifikoval, které digitální měny podle něj patří mezi „nerealistické“.

Řada digitálních měn nedávno zažila poměrně slušnou rally. Mezi nejdiskutovanější patří, některými nazývaná „falešná kryptoměna“, ripple, která koncem prosince dočasně vystřídala ether na druhé pozici v tržní kapitalizaci světových kryptoměn. Jednou z dalších je cardano, která je mimochodem pod dohledem Hoskinsonovy společnosti IOHK. Celkově nedávný boom altcoinů způsobil takový nárůst kumulované tržní kapitalizace digitálních měn, až se vůbec poprvé v historii dostala nad hranici 800 miliard dolarů.

A právě v souvislosti s tím Hoskinson varoval, že oněch několik „nerealistických projektů“ může na trhu vydržet až překvapivě dlouho. „Problémem je, že několik z nich má opravdu hodně peněz. Když proděláváte 5 až 10 milionů dolarů ročně, ale přitom máte za sebou kapitál o velikosti jedné miliardy, je nepravděpodobné, že brzy zkrachujete,“ řekl pro CNBC.

Černé pondělí?

Vysoká volatilita kryptoměnového trhu byla opět potvrzena v pondělí. Během dne došlo k poklesu cen většiny těch celosvětově nejobchodovanějších. Proč?

Důvodem byla, zjednodušeně, velká informační a mediální síla platformy coinmarketcap.com. Tento server, který na základě tržních pohybů na světových burzách vypočítává cenu digitálních měn, totiž v pondělí vyřadil ze svých „rovnic“ data o ceně ze třech jihokorejských burz, konkrétně šlo o Bithumb, Coinone a Korbit, uvedl server coindesk.com. Jako důvod coinmarketcap.com na svém twitteru uvedl vysoký rozdíl cen na jihokorejském trhu oproti zbytku světa.

 

Korejské ceny

Digitální měny se z důvodu velkého nadšení korejské populace a nedostatečné možnosti arbitráže obchodují o desítky procent výše, než je tomu na ostatních trzích. Rozdíl mezi cenou bitcoinu na korejském a globálním trhu se drží kolem 5000 dolarů, v případě etheru jde o zhruba 500 dolarů.

Vyřazení korejských burz proto způsobilo pokles cen na serveru coinmarketcap.com, který následně vyvolal řetězový výprodej ze strany řady investorů. Bitcoin najednou poklesl o 1500 dolarů, největší pokles ale zaznamenal ripple a bitcoin cash, a to o 20 procent, respektive o 18. Kryptoměna dash taktéž spadla o 18 procent, v současnosti se obchoduje za 1083 dolarů – pro ilustraci nadhodnocení korejského trhu vězte, že na burze Bithumb dosahuje 1486 dolarů.

 

„Psí“ kryptoměna v oblacích

Nadhodnocení některých virtuálních aktiv lze ilustrovat i na příkladu dogecoin. Kryptoměna, která je založená na litecoinu, vznikla v roce 2013 jako žert se znakem psa. Nedávno však dosáhla kapitalizace dvou miliard dolarů jen tři dny poté, co překonala hranici jedné miliardy.

„Ve vývojářský tým dogecoinu mám naprostou důvěru. Věřím, že dokáže software udržet bezpečný a stabilní. Přesto si ale myslím, že valuace této kryptoměny vypovídá o současné situaci kryptotrhu, když něco jako dogecoin, který nevydal softwarovou aktualizaci už dva roky a má ve znaku psa, může mít hodnotu přes jednu miliardu dolarů,“ uvedl na svém twitteru zakladatel měny.

Newsletter