Stále silný dolar a koruna na 24,80 EURCZK. Ale kdy?

Na devizových trzích je dál cítit geopolitické napětí. Může za to i prezident Donald Trump, který včera zrušil červnové setkání s vůdcem KLDR Kim Čong-unem v Singapuru. Vadily mu jeho nepřátelské výpady proti USA. Dolar se dál drží blízko úrovně 1,1700 EURUSD. Na euro doléhají problémy kolem sestavení vlády v Itálii. Pod tlakem je kvůli měnové krizi také turecká lira. 

Dolar včera sice oslabil až na 1,1750 EURUSD, později ale ztráty korigoval. Euro by mohlo vůči dolaru zaznamenat již šestý týden poklesu za sebou, což by bylo nejdelší ztrátové období od ledna 2015. Společné evropské měně nepomáhá situace v Itálii, kde s velkými obtížemi vzniká nová vláda.

Dnešek může přinést další důležité náznaky a komentáře od amerických centrálních bankéřů. Promluví sám šéf Fedu Jerome Powell. Sekundovat mu budou šéf atlantské pobočky Raphael Bostic a prezident dallaské pobočky Robert Kaplan. 

Aktuálně se dolar vůči euru obchoduje na 1,1701 EURUSD, dolarový index se nachází na hodnotě 93,93 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl podle predikce pohybovat v rozmezí 1,1673 až 1,1795 EURUSD.* Američané před sebou mají tři dny volna. Poslední květnové pondělí již od roku 1866 tradičně slaví Memorial Day (Den padlých). 

Po středečních Fed Minutes jsme se také dozvěděli podrobnosti z dubnového jednání Evropské centrální banky. Bankéři uvedli, že výraznější zpomalení v eurozóně je možné. Mají obavy z výdajových plánů nové italské vlády. „Objevily se známky ochabující poptávky, které je zapotřebí monitorovat. Výraznější oslabení poptávky, zejména v souvislosti s vnějšími faktory, proto nelze vyloučit. Zdá se, že zvolnění růstu má široké základy napříč zeměmi a sektory,“ stojí v zápisu. 

Z dat dnes bude v Německu zveřejněn Ifo index, který mapuje aktivitu a náladu v tamní ekonomice. V Británii pak HDP za první čtvrtletí. Ve Spojených státech budou odpoledne zveřejněny zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby a spotřebitelský sentiment Univerzity Michigan. 

Koruna včera zůstala nad úrovní 25,80 EURCZK a tedy na letošním minimu. Danske Bank včera uvedla, že dle její prognózy koruna vůči euru během 12 měsíců zpevní na 24,80 EURCZK.

Dnes ráno se koruna obchoduje na 25,81 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,77 až 25,85 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,89 až 22,10 USDCZK.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Newsletter