Staré akciové pořekadlo praví: „Když nevíš, tak kup…“

Klíčové body

  • Americká inflace žádné velké překvapení nepřinesla.
  • Nerozhodnost trhu po inflačních datech byla darem z nebes.
  • Začátek roku 2023 by mohl být ostrůvkem klidu po bouřlivém minulém roce.
Zdroj: Depositphotos

Před včerejším zveřejněním prosincových inflačních čísel z amerického ekonomiky byla očekávána v pravém slova smyslu bouře na akciových indexech. Nepamatuji se, že by v poslední době bylo některé jiné číslo očekáváno z větší netrpělivostí a nervozitou. Nízká inflace měla odstartovat rally směrem k 200dennímu klouzavému průměru na indexu S&P500, jehož proražení by otevřelo cestu k ještě vyšším metám. Zázrak se však nekonal. Těsně před a těsně po zveřejnění zmizela téměř všechna likvidita na futures kontraktech a algoritmy, které v těchto vypjatých momentech ovládají téměř veškerý obchodní objem, prohnaly cenu o procento dolů a o procento nahoru, aby ustálily trh téměř přesně na úrovni, ze které odstartoval. K žádnému překvapení tedy nedošlo.

Akcioví analytici a stratégové zatím nabádají k velké obezřetnosti při nákupech rizikových aktiv. Důvodem je nestabilita a nejasná budoucnost. Z tohoto pohledu je včerejší „nothingburger“ vlastně pozitivní zpráva pro každého, kdo navzdory radám tak trochu po nákupech pokukuje. Velké pohyby směrem nahoru i dolů nikdy nevěští nic dobrého a nerozhodnost trhu je tak paradoxně darem z nebes. Dá se totiž použít staré akciové pořekadlo: „když nevíš, tak kup…“. Jak se postavit k názorům ekonomů, kteří tvrdí, že ne všechno je jasné a že nás ještě čekají nemilá překvapení? Mají dozajista pravdu, ale do doby, než se jejich obavy zhmotní, může trh utéci špatným směrem o nezanedbatelná procenta.

Opatrnému býčímu sentimentu dávají za pravdu také pohyby na měnových trzích. Dolar pomalu, ale jistě ztrácí, a to jak proti ostatním hlavním měnám, tak indexově. Nejlépe je to vidět na kurzu dolaru vůči japonskému jenu, který se posouvá směrem k silnějším jenovým hodnotám. V odpoledních hodinách jsme se dostali lehce pod hranici 130 jenů za dolar. Taktéž EURUSD má slušně nastartováno k hranici 1,1000. Minimálně počátek roku 2023 by tak mohl být ostrůvkem klidu po relativně bouřlivém vývoji v roce minulém.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0844 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,24 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0700 do 1,0871 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,02 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,16 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,96 až 24,07 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,12 do 22,44 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter