Startupy čeká v USA snadnější život než v Evropě

Ondřej Zemek, zdroj: ondrejzemek.cz

Nedá se nic dělat, ale startupy v pre-seed fázi u nás jen těžko seženou skutečně velké peníze. Vybrat od investorů například pět milionů dolarů pro tak včasnou fázi firmy se v Česku nestává. Jde to spíš v Londýně, anebo ještě lépe ve Spojených státech. České startupy se bohužel musí smířit s nižšími sumami, myslí si Ondřej Zemek, vedoucí advokát právní kanceláře Sparring a host podcastu Startup Kitchen Talk.

Naši startupisté ale nemusí věšet hlavu. Kvalitní venture kapitálové (VC) fondy mají zpravidla síť kontaktů na své americké protějšky. Teoreticky tak není problém se napojit na VC investory s většími finančními možnostmi. Začínající podnikatelé ale musí předpokládat, že se od nich bude očekávat přesun firmy do USA, nejlépe ve státě Delaware, který se prosazuje jako „business-friendly“ destinace.

Američané mají další důvody, proč vložit peníze do americké firmy. Jejich případný vstup do českého s.r.o. by na ně kladl velké byrokratické nároky. Český úřední šiml by po nich vyžadoval dokumentaci, která by pro ně mohla být zcela neznámá. Zemek taky dodává, že startupy obecně mají v USA daleko větší možnosti, i díky vyspělému kapitálovému trhu.

Příznivější byznysové prostředí za Atlantikem vede k tomu, že tamější startupy mají větší šanci vyrůst do gigantických rozměrů. Není proto divu, že evropské firmy za nimi zaostávají. Do jisté míry si za to my Evropané můžeme sami. Přístup ke kapitálu není na starém kontinentě tak snadný jako v USA. Firmy zde se navíc musí potýkat s různými právními požadavky v jednotlivých evropských zemích. U nás si navíc situaci komplikujeme nedotaženým právním rámcem pro ESOP (Employee Stock Ownership Plans – zaměstnanecké akciové plány).

Všechny tyto nedostatky vedou k tomu, že evropští podnikatelé jen málokdy uvažují o exitu vstupem na burzu jako o odměně za svoji píli. Namísto tohoto cíle raději čekají, až je někdo koupí. Jak se podle Zemka liší uvažování startupů od velkých korporací? Proč se musí komunikovat s americkým berňákem pomocí faxu? Poslechněte si anglicky mluvený podcast (46 minut) Kateřiny Syslové s Ondřejem Zemkem.

Co v rozhovoru mimo jiné zaznělo?

5:45 Náš název Sparring odkazuje ke spolupráci s našimi klienty. Samozřejmě, ta se musí odehrávat přátelštěji než ve skutečném sparringu.

15:40 Dokud nebudeme mít funkční ESOP, nebudou u nás přibývat andělští investoři.

30:30 Apetit evropských investorů se nedá s těmi americkými srovnávat.

35:00 Úrokové sazby byly donedávna vysoké. Teď ale klesají, a proto je jednodušší se nechat koupit než jít na burzu.

Tato epizoda je součástí série podcastů středoevropské platformy Startup Kitchen, kde se tvoří úspěšné recepty pro podnikatele, inovátory a obecně startupisty, kteří chtějí měnit svět k lepšímu. Startup Kitchen propojuje venture capital investory s nejnadějnějšími projekty ve střední Evropě.

Newsletter