Z ekonomického kalendáře nás odpoledne čekají už jen data ohledně žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA. Dopoledne zveřejněný index cen výrobců za eurozónu (výsledek výrazně nad očekávání) euru pomáhá na silnější úrovně. Hlavní měnový pár se přibližuje hranici 1,1350 EURUSD. Koruna se posunula do okolí 25,40 EURCZK. Zlotý pokračuje v prudkém posilování a na páru s eurem se posunul do okolí hranice 4,60 EURPLN.

Stát by mohl půjčit OKD prostřednictvím firmy PRISKO

Stát by mohl půjčit společnosti OKD prostřednictvím firmy PRISKO, kde je jediným akcionářem ministerstvo financí. OKD by získala takzvanou superseniorní půjčku za insolvenční podstatou, která by byla zajištěna podstatou podniku a státu by umožnila dohlížet nad finančními toky ve společnosti OKD. Před jednáním s ministrem financí Andrejem Babišem to dnes uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

OKD potřebuje asi 400 milionů korun jako provozní kapitál a dalších 280 milionů Kč na rozpracování a pokračování těžby do konce roku. Celkem 320 milionů Kč by byla rezerva na mimořádné události, kterou by uvolňoval Český báňský úřad na mimořádné události po souhlasu ministerstva financí, uvedl Mládek.

„S tím půjdu na jednání s ministrem financí, považuji to za výrazný posun v jeho vnímání celé záležitosti a věřím, že pro něj bude přijatelné, že by nutně nešlo o prostředky ze státního rozpočtu na letošní rok,“ dodal Mládek, podle kterého je půjčka od státu jedinou možností, jak ještě v červnu získat dostatek provozního financování pro OKD.

Jediným akcionářem společnosti PRISKO, na kterou přešel majetek státního podniku Škoda Mladá Boleslav, je ministerstvo financí ČR. V posledních letech hospodařila se ziskem v řádech desítek milionů korun.

Černouhelná OKD se kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti dostala do existenčních potíží a od počátku května je v úpadku. V insolvenčním návrhu představitelé firmy uvedli, že společnost má dluhy přesahující 17 miliard korun a její majetek nedosahuje hodnoty ani sedmi miliard korun. Podle firmy je věřitelů nejméně 650. Přihlásilo se jich už přes 160 a ohlásili pohledávky dohromady za víc než 11 miliard korun.

Newsletter