Staťák je mrtev, ať žije Google?

Stejně jako všechny cesty vedou do Říma, tak i všechny odpovědi lze najít na internetu. Alespoň si to myslí finští statistici, kteří přišli na způsob, jak lze pochopit fungování a současný stav evropské ekonomiky. Co je k tomu potřeba? Rozhodně ne všechny složité modely statistických úřadů. Dnes už stačí jen vyhledávač Google.

Podle členů Výzkumného ústavu pro finskou ekonomiku (zkráceně ETLA) je možné Google použít ke zlepšení ekonomických odhadů a analýz, a to především v oblasti trhu práce. Postačí k tomu sledovat vyhledávání spojení jako „nezaměstnanecké dávky“ či „kariérní služby“ v celé Evropské unii, aby bylo možné předpovědět míru nezaměstnanosti až tři měsíce dopředu.

Podle agentury Bloomberg by tak nový výzkum mohl předpovědět například nezaměstnanost v Portugalsku, když v roce 2011 tzv. Google index, který ETLA vypracovává, začal mohutně růst, a to ještě před tamní mírou nezaměstnanosti, kterou reportovaly oficiální úřady. Stejně tak tomu bylo i v případě Nizozemí, Finska či Francie.

„Aktivita v online světě koreluje s realitou,“ řekl Joonas Tuhkuri, vedoucí projektu Google Index, při své návštěvě Evropského parlamentu. „Co je však ještě důležitější, je fakt, že tuto korelaci je možné využít k ekonomickým predikcím. Každý měsíc je v prohlížeči Google uskutečněno více jak sto miliard vyhledávání. Za každým z nich pak stojí jednotlivec, který tímto způsobem vyjadřuje svůj zájem či poptávku po něčem.“

Realita vs. předpověď

Index finského ústavu je pravidelně aktualizován, tudíž přesnost predikcí je možné porovnat s oficiálními čísly, konkrétně s European Union Labour Force Survey.

K úterý 31.5.2016 se očekávaní míry nezaměstnanosti podle ETLA v případě Spojeného království zastavilo na 4,92 % (oficiální odhad je dle Bloombergu za první kvartál 5,1 %), ve Španělsku 20,52 % ( oficiální predikce je 21 %), dále 10,97 % ve Finsku (oficiálně zveřejněný výsledek za duben dosáhl 9,8 %) a 10,16 % ve Francii (oček. 10,2 %).

ETLA své odhady rovněž zveřejňuje i pro Českou republiku, v jejímž případě by se míra nezaměstnanosti měla pohybovat na 4,23 %. Pro srovnání, Český statistický úřad za první kvartál odhaduje předběžnou hodnotu obecné míry nezaměstnanosti na 4,3 %.

Nárůst zájmu? Nepochybný

O internetová data již dříve projevilo zájem několik centrálních bank. Jmenovat je možné například Federální rezervní systém, Bank of England, dále pak Itálii, Izrael, Turecko či Čile. Pravdou ovšem je, že tato metoda je prozatím ještě v plenkách a rozhodně nemá (a kdoví jestli někdy mít bude) na to, aby zcela potlačila informační váhu oficiálních institucí, které fungují jako nejdůležitější benchmark.

V případě ETLA se každopádně čeká další expanze. Vyjma trhu práce se ústav chystá svou metodu použít i na realitní trh, rovněž i ke sběru dat ze Sýrie, na základě kterých by se dalo zjistit, kolik uprchlíků míří do Evropy.

 

Newsletter