Státní dluh roste, na každého Čecha vychází 159 tisíc

Státní dluh loni mírně stoupl o 9,3 miliardy korun na 1,673 bilionu korun. Důvodem nárůstu dluhu byla podle úřadu snaha prodat více státních dluhopisů, ty totiž stát nyní prodává se záporným výnosem. Uvedl hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda. Dodal, že na každého Čecha hypoteticky připadá dluh zhruba 159 tisíc korun.

Státní dluh ČR se v roce 2015 podařilo udržet na víceméně stabilizované úrovni. Absolutně sice během roku stoupl o necelých deset miliard korun. V poměru k hrubému domácímu produktu se jej však podařilo snížit na 37,2 procenta. Nižší hodnotu v poměru k HDP vykázal státní dluh naposledy v roce 2010.

„Nutno však dodat, že za stabilizací absolutní výše dluhu stojí rozpouštění rezervních prostředků související s projektem státní pokladny. Hospodaření vlády bude i letos poměrně citelně deficitní, když je rozpočtován schodek 70 miliard korun,“ upozornil Kovanda.

Doplnil, že solidní hospodářský růst však i letos, podobně jako loni, způsobí redukci dluhu v poměru k HDP, což je nepochybně příznivá zpráva. Veřejný dluh, jehož je státní dluh klíčovou složkou, sice ještě za rok 2015 vykáže v poměru k HDP hodnotu přesahující 40 procent. Avšak v letošním roce, stejně jako v roce 2017, klesne podíl veřejného dluhu velice pravděpodobně pod úroveň 40 procent.

Úroveň zadlužení v poměru k HDP je v ČR příznivá i v rámci mezinárodního srovnání, neboť během letošního roku se pohybovala na méně než poloviční úrovni v porovnání s průměrnou úrovní jak eurozóny, tak i celé Evropské unie.

Lidé v eurozóně loni nastřádali přes bilion eur v hotovosti

 

Newsletter