Evropské výnosy rostou rychleji než americké díky lepším revizím evropských PMI. Euro navyšuje zisky nad 1,0500 EURUSD. Silnější euro pomohlo forintu a koruně. Domácí měna pod 24,45 za euro. Zlotý se obchoduje do strany vinou zasedání centrální banky.

Stav české ekonomiky? Růžová minulost, černá budoucnost

Klíčové body

  • Finální data českého HDP ukázala na ještě lepší výsledek za druhý kvartál.
  • Maďarská centrální banka zvýšila hlavní úrokovou sazbu na 11,75 %.
  • Dva zástupci ECB včera volali po zvýšení sazeb o 75 bazických bodů.
Zdroj: Depositphotos

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí tohoto roku rostla. Včera zveřejněné finální výsledky potvrdily ještě vyšší růst než předchozí odhady. Jedná se sice již o minulost a budoucí vyhlídky jsou velmi temné, i tak ale korunu data potěšila a pomohla jí na silnější úrovně. Domácí měna se posunula pod hranici 24,55 EURCZK.

Dopolední obchodování přineslo zlepšení tržní nálady a mírné posílení rizikových aktiv, včetně měn regionu. Koruna díky lepším výsledkům hrubého domácí produktu kosmeticky posílila, v ranních hodinách se dařilo i zlotému a forintu. Hlavním důvodem posílení maďarské měny bylo další razantní zvýšení sazeb. MNB po extrémně razantních zvýšení o 1,85 p.b. v červnu a o 2 p.b. v červenci nyní dvakrát po sobě zvýšila hlavní úrokovou sazbu o 100 bazických bodů. Maďarská centrální banka tak během dvou měsíců zvýšila sazby o téměř 6 procentních bodů, což je na evropské poměry nevídané utažení měnověpolitických podmínek. Forint tak včera udržel téměř jeden a půl procentní zisky a dnes ráno se obchoduje poblíž 402 EURHUF.

U našich západních sousedů jsme včera sledovali předběžný odhad srpnové inflace. Ta mírně překonala tržní odhady a vykázala hodnotu 7,9 % (y/y), což je o 4 desetiny procentního bodu vyšší hodnota než v červenci. Meziměsíčně pak v Německu ceny rostly o 0,3 %, což bylo v souladu s tržním konsenzem. Ekonomický a průmyslový sentiment v eurozóně zaznamenal další zhoršení, tržní sazby reflektovaly zmínění sázek na 75bodový hike ECB na zářijovém zasedání, euro však v průběhu dne vůči dolaru posilovalo a kolem poledne atakovalo hranici 1,0050 EURUSD.

Euro nad paritou pomohl udržet i komentář nizozemského centrálního bankéře ECB Klaase Knota, který se nechal slyšet, že návrat sazeb k neutrální úrovni nebude dostatečný. Dále řekl, že na zářijovém zasedání se bude přiklánět ke zvýšení sazeb o 75 bazických bodů, nicméně bude otevřen diskuzi. K němu se přidal i jeho kolega Muller. Ten řekl, že vzhledem k nelepšícímu se inflačnímu výhledu by ECB měla diskutovat právě 75bodové zvýšení.

V USA jsme odpoledne sledovali překvapivý růst spotřebitelské důvěry, která předčila očekávání o 5,5 b. a za srpen skončila na hodnotě 103,2. Po otevření amerického trhu v odpoledních hodinách došlo k obratu sentimentu a akciové indexy se ponořily do hlubokých ztrát. Dolar posílil zpět k paritě, nicméně měny regionu byly vůči tomuto obratu rezistentní a své zisky naopak rozšířily. Z evropských měn se včera nedařilo norské koruně, která v posledních dnech koriguje předchozí prudké zisky. Vůči euru se včera posunula na 9,80 EURNOK.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

dDolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0026 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 108,67 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 0,9974 do 1,0125 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,53 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 24,47 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,49 až 24,61 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 24,32 do 24,66 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView

Newsletter