Stavebnictví v listopadu zmírnilo pokles, rostlo pozemní stavitelství

AKTUALIZOVÁNO – Stavební produkce v listopadu klesla meziročně reálně o 2,3 procenta. Stavební úřady vydaly meziročně o 5,7 procenta stavebních povolení více a orientační hodnota těchto povolení vzrostla o 18,3 procenta. Bylo zahájeno meziročně o 33,8 procenta bytů více. Dokončeno bylo o 9,3 procenta bytů více.

České stavebnictví loni plnilo roli černé ovce makroekonomické rodiny. Zatímco všechna ostatní odvětví utěšeně rostla, stavebnictví se vydalo opačným směrem. Viník tohoto nepříznivého stavu, kvůli němuž ve stavebnictví loni přišly o práci tisíce lidí, je jasný: nesmyslně složitá legislativa brzdící jakoukoliv plánovanou výstavbu, uvedl majitel a šéf Ekospolu Evžen Korec.

„Na jeden z nejdelších procesů povolování nových staveb nedoplácí jen soukromníci, ale také stát jako největší investor. Neprotahují se jen stavby domů a bytů, ale neúměrně se táhne také příprava a stavba klíčových infrastrukturních staveb v čele s dálnicemi a nejdůležitějšími železničními tahy,“ dodal Korec.

Podle hlavního ekonoma firmy Cyrrus Lukáše Kovandy tuzemské stavebnictví v listopadu celkem pozitivně překvapilo, ovšem jen v kontextu svého mizerného výkonu z poslední doby. Jako celek totiž stavebnictví v listopadu vykázalo svůj vůbec nejslabší měsíční meziroční propad za celý rok 2016. Naposledy meziročně rostlo v prosinci 2015. Na „příznivém výkonu v mezích možností“ má dle Kovandy zásluhu primárně osmiprocentní vzestup výkonu v oblasti pozemního stavitelství, které rychlejší růst své produkce vykázalo naposledy v květnu 2015.

Loňský listopad měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o jeden pracovní den více. Stavební produkce očištěná od sezónních vlivů byla v listopadu meziměsíčně vyšší o 2,9 procenta. Produkce v pozemním stavitelství meziročně vzrostla o 8,0 % s příspěvkem 4,8 procentního bodu. Produkce inženýrského stavitelství se snížila o 17,7 procenta (příspěvek -7,1 p. b.).

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci ve stavebnictví se v listopadu meziročně snížil o 3,3 procenta. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců meziročně vzrostla o 4,5 procenta na 38 574 Kč.

Newsletter