Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar zůstává nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Stiglitz: Evropa na sebe dlouho hleděla růžovými brýlemi

Evropa stojí před velmi vysokou hrozbou recese, oživení ve Spojených státech je přitom stále velmi slabé, prohlásil nositel Nobelovy ceny za ekonomiky Joseph Stiglitz a připojil se k šéfovi respektovaného německého institutu Ifo Werneru Sinnovi v předpovědi ztracené dekády v Evropě.

Šéf Ifo: Euro přineslo Evropě ztracenou dekádu. Čelíme další

„Pokud Evropa vstoupí do recese, měla by být relativně mírná. Mnohem větší hrozbu ale představuje vleklá stagnace eurozóny, která hrozí Evropě ztracenou dekádou,“ cituje Stiglitze CNBC. Podle ekonoma není klíčovou otázkou, zda se ekonomiky jednotlivých zemí eurozóny aktuálně vyvíjejí kladným nebo záporným tempem, ale fakt, že po zakolísání neoživují zpět na úrovně, na kterých by měly být.

Stiglitz, který je znám svým naladěním proti politice vládních úspor, téma znovu otevřel. „Evropští lídři dlouhodobě nadhodnocovali to, jak se ekonomika ve skutečnosti vyvíjí. Bohužel, zejména Německo není schopno přijmout, že politika vládních úspor je jedním z důvodů, proč se evropské ekonomice daří tak chabě,“ řekl ekonom a profesor Kolumbijské univerzity pro CNBC.

Recese německé ekonomiky za dveřmi?

U americké ekonomiky Stiglitz vidí souběh vlažného oživení, silných deviz v podobě objevů zásob plynu či síly technologického sektoru, na druhé straně silný dolar, který bude škodit exportérům. „Skoro jistě ne,“ ale pro CNBC odpověděl na otázku, zda vidí americkou ekonomiku dost silnou na zvýšení sazeb Fedu do poloviny roku 2015.

„Míra nezaměstnanosti sice klesá, ale míra účasti na trhu práce zůstává nízká, mnoho Američanů chce plný pracovní úvazek a nenacházejí jej. Odpovědí na to není uvolněná měnová politika,“ řekl Stiglitz.

Newsletter