Euro proti dolaru zisky nerozšiřuje. Obchoduje se těsně pod 1,1900 EURUSD. Měny regionu drží zisky. Koruna krátce zpevnila pod 25,55 za euro, část zisků ale poté odevzdala.

Stock srazil výhled, akcie padají nejprudčeji v Praze i Londýně

AKTUALIZOVÁNO: Akcie likérky Stock Spirits jsou neztrátovějším titulem na pražské i londýnské burze. V Praze propadají až o více jak 35 procent a až na 42,35 koruny za akcii v reakci na sražení výhledu hospodaření pro letošní rok a „nečitelnost“ roku 2016 a dále. 

Skupina Stock Spirits zhoršila očekávání pro letošní výsledek na úrovni zisku EBITDA do rozmezí 50 až 54 milionů eur z výhledu 60 až 68 milionů eur, platného k srpnu. Celoroční výhled zisku na akcii pak firma srazila o 26 procent na 10,6 eura, což přepočteno znamená, že tento výhled pro zisk na akcii stačí sotva na dolní okraj nově oznámeného výhledu pro EBITDA. Společnost nadto „minimálně vidí“ do roku 2016 a dalších období.

Kamenem úrazu se stal polský trh. Za prudkým zhoršením výhledu stojí vývoj kurzu polského zlotého, cenová válka i propad objednávek. Klíčový polský konkurent, soukromě vlastněná firma Roust, se jeví získávat tržní podíl na úkor Stocku. Proměnou pod nový management prošla také trojka na trhu, Marie Brizard.

„V uplynulých měsících proběhlo oslabení polského zlotého. Pokud bude tímto tempem pokračovat i ve zbytku roku, negativní dopad do výsledku dosáhne zhruba jeden milion eur a zůstává rizikem také pro rok 2016,“ uvedla firma s tím, že výsledku z ostatním trhů zůstávají v souladu s očekáváním.

Na nový, výrazně slabší výhled firmy, ihned reagují analytici. Na „držet“ z dosavadního „koupit“ radí na titulu tým Berenberg, na „neutral“ z dosavadního nákupního doporučení srazili titul analytici Nomury, kteří zároveň srazili cílovou cenu na 135 z 220 pencí britské libry.

Výprodeje akcií Stocku se odehrávají na více než 20násobku 3měsíčního průměru obchodů na titulu.

 

Newsletter