Strach může být v investování spojencem

Bojíte se rádi? Nebo jste rádi, když se bojí ostatní? Máte v oblibě horory? A co třeba sledovat horor takříkajíc real-time a být jeho součástí? Ostatní se budou bát, zatímco Vy se můžete smát. Člověk by nevěřil, na čem se dá dnes investováním vydělat.

Nejedná se přitom o žádnou investici do bílého prostěradla a s tím spojené životu nebezpečné chození po křivolakých hradbách nějaké zříceniny za vydávání podivných zvuků při nejjasnějším svitu měsíce. Ne, jde zas a pouze o prachobyčejné investování na finančním trhu.

Ano, lze investovat i do strachu, tedy přesněji do nervozity, která panuje na trhu. Nejpopulárnějším měřítkem nervozity je index VIX, který měří volatilitu pro kupní a prodejní opce na světově nejznámějším indexu S&P 500. S těmito opcemi se obchoduje na Chicago Board Options Exchange (CBOE). Index nám ukazuje očekávanou volatilitu na trzích pro následujících 30 dní.

Nápad vytvořit index volatility se zrodil v hlavách profesorů Menachema Brennera a Dana Galaie už v roce 1986. Svůj výzkum publikovali ale až o tři roky později, a dokonce navrhli také vzorec pro výpočet tohoto indexu. Tehdy se index volatility nazýval ještě jednoduše Sigma index – podle známého řeckého písmenka, jež se uplatnilo jako označení směrodatné odchylky, která se používá pro vyjádření rizika.

Teprve ale až v roce 1992 profesor Robert Whaley začal pracovat na obchodovatelném indexu volatility založeném na cenách opcí. V lednu roku 1993 profesor Whaley předložil svá doporučení CBOE, která následně vytvořila VIX index vypočítávaný v reálném čase.

Index VIX mívá opačný pohyb v porovnání s akciovými indexy. Tudíž když index S&P 500 klesá, zvyšuje se panika a index strachu nám vesele roste. A zase naopak – pokud je akciový trh spokojený, pak se strašidlo VIX zase zmenší.

Za vysoké hodnoty indexu se považují již čísla 30 až 35, která nám říkají, že panika na trhu je velká. Dosud největší hrůzu za dobu existence indexu si trh prožil při hypotéční krizi v roce 2008, kdy index VIX dosáhl vskutku hororových téměř 60 bodů. Naopak VIX o hodnotách kolem 10 nikoho nevystraší.

Pokud je hodnota indexu VIX na minimálních úrovních, pak to ale může znamenat klid před blížící se bouří. Definice indexu VIX v angličtině je velmi příznačná – If VIX is high, it’s time to buy, if VIX is low, it’s time to go.

Nemusíte ale vydělávat pouze, pokud jde trh nahoru a hodnoty VIX se pohybují někde dole. Lze investovat také podle směru pohybu tohoto indexu. V takovém případě jste šťastní, když jsou druzí nešťastní. Nebo Vás naopak může přepadnout nervozita, když ostatní jsou v naprostém klidu. Vše je ale potřeba brát s rezervou. Žádný index není dokonalý a ani tento index Vám s jistotou neřekne, kdy je trh opravdu nervózní.

Index VIX není jediným, který nám indikuje nervozitu na trzích. Dalšími jsou například VXN sledující vývoj opcí na indexu Nasdaq 100 nebo VXD zaměřený na index Dow Jones Industrial Average.

Jednou z možností, jak investovat do strachu, je prostřednictvím ETF (burzovně obchodovatelných fondů kopírujících určitý index), která sledují právě index VIX. ETF jsou velmi transparentní, nízkonákladové a diverzifikované investice.  

Níže najdete dva příklady ETF, která rostou, když vládne na trhu nervozita. Zatímco první z nich sleduje index VIX v krátkodobém horizontu, druhý ho sleduje ve střednědobém. Údaje jsou aktuální k datu 9. října 2015. 

„ETF strachu“

Symbol Název Výše poplatků Meziroční zhodnocení Spravovaný majetek v mil. dolarů
VIXY VIX Short-Term Futures ETF 0,99% -27,25% 97
VIXM VIX Mid-Term Futures ETF 1,20% -7,45% 28

 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zajímáte se o ETF? Pak čtěte z našeho archivu:

Investování s otčenášem

Jak by v současném světě investoval Mamon?

Nastává ten správný čas investovat do ropy?

Letní horka živou vodou investic do vody?

Jak investovat do zlatých vlasů děda Vševěda?

Pozor, zájem investorů o rozvíjející se trhy znovu roste

Spadne z investic do zlata rez?

Investovat můžete i s koránem v kapse

Tip: Investujte do „sociálně zodpovědných“ firem

Bude se zelenit zeleným investicím?

Naskočili jste už zpět do nemovitostí?

Kde hledat zisky, když se akciová párty chýlí ke konci? II.

Kde hledat zisky, když se akciová párty chýlí ke konci? I.

Newsletter