Strach z obchodních válek pomalu mizí

Na devizové trhy se včera dostavil optimismus, obavy z obchodních válek postupně mizely. Především co se USA a Číny týče. Obě země začaly po bouřlivých událostech z minulého týdne potichu vyjednávat. Nálada se promítla také na Wall Street, když všechny hlavní indexy výrazně posílily. Euru se včera dařilo, dostalo se nad úroveň 1,245 EURUSD a bylo tak nejsilnější od poloviny února.

Evropské měně včera k ziskům pomohl komentář Jense Weidmanna, pravděpodobného německého kandidáta na post šéfa Evropské centrální banky (ECB). 

„Po eskalaci protekcionistických vyjádření v minulých dnech a týdnech přišlo včera určité uklidnění situace. Poradce Bílého domu Peter Navarro uvedl, že je optimistický ohledně uzavření dobré dohody týkající se severoamerické zóny volného obchodu (NAFTA) a že se posouvají i jednání s Čínou. To potvrdil i šéf amerických financí Steve Mnuchin,“ uvedl Jan Vejmělek z Komerční banky.

Čínský premiér Li Kche-čchiang včera prohlásil, že by Spojené státy měly kvůli zavedení cel pokračovat v jednáních. Potvrdil také možnost snazšího přístupu amerických firem na čínský trh.

Roste ale geopolitické napětí kvůli diplomatické přestřelce, kterou vyvolala reakce na případ otravy ruského dvojího agenta Sergeje Skripala v Británii. Za tímto útokem má být údajně Rusko. Spojené státy, Evropská unie a další státy vyhostí na stovku Rusů. Nejvíc v USA, a to šedesát.

Dolar se aktuálně obchoduje na 1,2448 EURUSD. Během dnešního dne by se kurz měl pohybovat v rozmezí 1,2390-1,2454 EURUSD.*

Dnešek je chudý na čísla z ekonomiky. V USA bude odpoledne zveřejněn Richmond Fed index průmyslové aktivity, trh v březnu čeká pokles na 22 bodů z únorových 28 bodů. V eurozóně pak bude oznámena spotřebitelská důvěra v březnu a maďarská centrální banka rozhodne o sazbách. Změna se nečeká, sazby by měly zůstat na 0,9 procenta.

Koruna včera zaznamenala ztráty vůči euru, k nimž mohlo přispět blížící se zasedání bankovní rady České národní banky. K dolaru česká měna naopak zpevnila, a to zhruba o deset haléřů. 

Kurzotvorných zpráv bylo včera v ČR málo, statistici oznámili konjunkturální průzkum. Hlavní ekonom ING Bank pro ČR Jakub Seidler upozornil, že důvěra spotřebitelů překonala dosavadní nejvyšší lednovou úroveň. „To je do jisté míry překvapující vývoj, jelikož důvěra spotřebitelů v minulých letech po dosažení lednových maxim postupně klesala a začala růst opět až v druhé polovině roku. Zároveň ve světle posledních událostí, jako byla vyšší volatilita na akciových trzích či protekcionistické politiky prezidenta Donalda Trumpa, se dalo očekávat, že důvěra spotřebitelů se bude mírně snižovat. Je tak patrné, že současný příznivý vývoj na trhu práce udržuje tuzemské domácnosti v optimistickém duhu. Obavy spotřebitelů ze zhoršení jejich finanční situace se v březnu dále mírně snížily, dodal Seidler.

Aktuálně se koruna obchoduje na 25,44 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,41 až 25,48 EURCZK, ve dvojici s dolarem pak od 20,38 až 20,60 USDCZK.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

 

Newsletter