Platforma Fundlift představuje novou investiční příležitost - firmu PROMA real a.s. Více informací ZDE. Dolar rozšiřuje ztráty v dolarovém indexu i proti euru. Koruna se po zpevnění pod 25,85 za euro odrazila a oslabuje směrem k 25,90 za euro.

Stratég BlackRock: Je na čase být velmi vybíravý

Jeden z nejlepších investičních expertů z Wall Street nevidí v nejbližší době možnost výrazného propadu akcií či dluhopisů a to i přes extrémně vysoké úrovně a slabý ekonomický růst, který bude zřejmě i nadále pokračovat. „Znamená to snad, že bychom se všichni měli přesunout do hotovosti? Nemyslím si to,“ říká ale Russ Koesterich, investiční stratég z BlackRock.

„Znamená to pouze, že musíte být velice selektivní. Znamená to také, že byste měli mít skromnější očekávání ohledně zhodnocení vašich prostředků během následujících 5 až 10 let, kde valuace hraje důležitou roli,“ dodal Koesterich.

Koesterich uvedl, že akcie jsou sice v porovnání s jejich dlouhodobým průměrem nadhodnoceny, ale zdaleka ne o tolik, jako tomu bylo u předchozích vrcholů trhu. V zámoří v posledních 25 letech akcie dosáhly svého vrcholu, když oblíbený indikátor poměru ceny akcie k jejich ziskům P/E přesáhl hranici 20. Nyní se P/E pro americký trh nachází na úrovni 18.

„Neříkám, že jsou akcie levné, ale rozhodně si nemyslím, že bychom byli na pokraji medvědího trhu, alespoň ne vyvolaného vysokým oceněním,“ dodal.

Koesterich dále uvedl, že demografické problémy a vlažný růst trhu práce a mezd jsou mezi faktory, které negativně ovlivní dlouhodobý růst a to i přes to, že ekonomika poroste 2,5 % tempem během následujících dvou čtvrtletí.

„Dobrou zprávou je, že se nacházíme v cyklickém oživení. Méně dobrou zprávou je, že rychlost růstu, kterého jsou Spojené státy schopny dosáhnout, je mnohem nižší, než tomu bylo v minulosti,“ uvedl Koesterich.

Výsledkem je, že je zde mnohem náročnější investiční prostředí, ale stále zde existují zajímavé příležitosti.

V zámoří Koesterich doporučuje rozhlížet se po akciích s velkou tržní kapitalizací a to kvůli jejích relativní odolnosti na případné změny v měnové politice.

Také doporučoval tituly z průmyslového odvětví, jež jsou dobře korelované s klasickými ekonomickými cykly a budou tak nejlépe profitovat z případného růstu ekonomiky.

Z demografického pohledu se Koesterichovi nejvíce líbí japonské akcie, které považuje ve srovnání s těmi v zámoří za podhodnocené a během následujících 18ti měsíců v nich vidí zajímavý růstový potenciál a to navzdory dlouhodobé zadluženosti země a demografickým problémům.

Za atraktivní Koesterich považuje rovněž čínský, indický či mexický trh.

Z celkového pohledu na jednotlivé druhy aktiv Koesterich favorizuje akcie proti dluhopisům, ale některé segmenty trhu aktiv s pevným výnosem vidí jako zajímavé: rizikovější korporátní dluh s vysokým výnosem, vládní dluh rozvíjejících se trhů kvůli relativně nízkému zadlužení emitujících zemí, americké municipální dluhopisy. 

Newsletter