Stratég BlackRock: Z trhů neutíkejte, ale dvakrát měřte…

Pozorní účastníci trhu kroutí hlavou nad něčím podivným, co se událo pozdě včera na futures na americký index S&P 500. Ty klesaly o více jak procento, prodejní tlak ale prudce a skokově zesílil v momentě, kdy se kontrakt dostal pod průměr posledních 100 dní a to na více než dvojnásobku průměrného zobchodovaného objemu za poslední obchodní týden, ukázala data Bloomberg. Okamžikem, kdy se tak stalo, byla publikace čínského PMI indexu o aktivitě ve výrobě. Ten nečekaně v březnu stoupl na 50,1 z 49,9 bodu v únoru, přičemž 50bodová hranice je zlomem mezi růstem a poklesem aktivity v odvětví.

Proč tedy zalomení dolů? Podezírat můžeme algoritmy, ale třeba Nader Naeimi z Capital Investors pro Bloomberg sdílel svůj špatný pocit z toho, že takhle nějak obvykle začínají výraznější či přímo velké korekce. Podivné prudké propady a ještě prudší růsty patřily k pozorovaným jevům před vrcholy trhu v roce 2000 i 2007, připojuje se Julian Emanuel z UBS.

Nepanikařte, ale přepněte si

Futures se po tomto „incidentu“ z velké části zotavily. Respektovaný stratég BlackRock Russ Koesterich ale varuje, že investoři se mají mít na pozoru. „Volatilita se na trhu stupňuje s tím, jak se Fed přiblížil změně nastavení měnové politiky. Pro investory by to nemělo být důvodem útěku z trhu, ale měli by být velmi opatrní ohledně alokace svých aktiv,“ uvedl stratég na svém blogu.

Podle Koestericha se akciový trh v uplynulých šesti letech přes krátkodobé výkyvy nahoru i dolů jevil ve svém vývoji jednosměrný, držící dlouhodobě býčí směr. „Po finanční krizi to byla politika Fedu, která krotila volatilitu a postupně přiměla účastníky trhů k přijímání vyššího rizika napříč akciemi a aktivy s pevným výnosem. Teď nastává čas na odebrání podpory Fedu a trhy se vrátí k nějaké míře normálních pohybů nahoru a dolů,“ napsal stratég.

Konec nemocných reakcí, růst volatility

Koesterich připomíná zvrácenost v tržních reakcích, které jsme dlouho svědky. Únor ukázal silný vzestup tvorby pracovních míst v USA, pozitivní reakci ale zastínila panika, že Fed rychle a prudce zvýší sazby. Maloobchodní tržby v únoru klesly třetí měsíc v řadě. Trhy? Ano, rostly – Fed nebude spěchat…

BlackRock pohlédla na data šest let zpět a spočetla obchodní dny, kdy se S&P 500 pohnul výš nebo níž o více jak procento. Do roku 2014 počet takových dní klesal (s výjimkou 2011), po letošní čtvrtině roku jsme na dvou pětinách takto vyjádřené loňské volatility (graf v příloze).

Konec býka?

Bavíme se tedy o konci býčího trendu? „Ne nutně, ale jasné je, že struktura trhu se mění a je nanejvýš čas přemýšlet o tom, které části světa a které sektory mohou vést býčí trh v budoucnu,“ píše stratég na svém blogu. Akcie mimo USA jsou na vzestupu, podpořeny měnovým uvolněním. V Evropě vzrostly o 18 %, v Japonsku o 9 % od počátku roku. V prudkém kontrastu k tomu americké vynesly přes 2 %.

„Změně podle nás budou nejlépe odolávat cyklické sektory. Celkově letošek bude rokem více tržních vrcholů a minim. Investorům, kteří nemají krátkodobý horizont a jsou zainvestování, se ale jejich vůle vyplatí,“ míní Russ Koesterich.

Newsletter