Stratég Citi: Svět padne příští rok do další recese

Světová ekonomika bude v příštím roce čelit zpomalení a poklesu obchodu. Na vině jsou rozvíjející se trhy, potýkající se s utahováním měnové politiky, uvedl hlavní ekonom Citigroup Willem Buiter. Zopakoval svou chmurnou předpověď z londýnského summitu v Milken Institute, kde CNBC řekl, že Čína, Brazílie a Rusko jsou na hraně ekonomického poklesu. „Zpomalení se v žádném případě neomezuje jen na Čínu,“ varoval.

„Politický arsenál vyspělých ekonomik je bohužel velmi vyčerpán, zadlužení nefinančního sektoru je oproti roku 2007 stále vyšší. Je to něco jako, když sedíte u moře, sledujete vlnu, která se blíží, a nejste schopni reagovat tak, jak byste měli.“

Návrat recese? „Pravděpodobně ano“

Buiter předpovídá, že globální růst, při směnném kurzu na trzích, klesne pod 2 procenta a povede k rostoucí nezaměstnanosti nejen na mnoha rozvíjejících se trzích, ale i v řadě vyspělých ekonomik. Podotkl, že země jako USA a Velká Británie nemusí nutně vnímat veškeré dopady recese, globální růst však podle něj bude „výrazně pod úrovní trendu a bude mít rozsáhlý vliv na výstup.“ Dodal, že se navíc objevila celá řada dalších varovných faktorů, které od globálního finanční krachu z roku 2008 rostou.

Recese. Švýcarsko platí svou daň za volný kurz franku

Globální trhy se v září, po devalvaci juanu ze strany čínských úřadů rozproudily. Této krok vedl k těžkým záchvatům volatility na čínských akciích. Investoři po celém světě zůstávají nadále více znepokojeni zpomalením růstu druhé největší světové ekonomiky a otázkou, zda a jaký vliv by mohlo mít zvýšení sazeb americkou centrální bankou Fed na mezinárodní pohyb kapitálu.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter