Euro reaguje na komenty z ECB o možném snížení tempa nákupů aktiv v rámci pandemického programu už v červnu. Nehledě na komentář z ECB, ve zbytku dne vidíme rizika směrem k silnějšímu dolaru. Důvodem data za amerického trhu práce, u nichž trh čeká vytvoření cca 900 tis. pracovních míst. Překonání konsensu je rizikem vyšších US výnosů a silnějšího dolaru.

Stratég: ECB zašla příliš daleko

Výnosy desetiletých německých dluhopisů se v tomto týdnu posunuly zase o kousek blíž k nule. Někteří experti tvrdí, že další propad není nemožný. Výnosy ze státních dluhopisů mají k cenám inverzní vztah. Je dění na německém dluhu, který byl pro investory v eurozóně přístřeškem před ekonomickou bouří, dokladem, že ECB se svými kroky zašla příliš daleko?

Většina pozorovatelů dění na trhu neočekává, že by investoři z dluhopisů v dohledné době „utekli“, a to i přesto, že Evropská centrální banka zahájila další „stimulační“ kroky. Svůj komentář přidávají Cathal Kennedy a Peter Schaffrik, stratégové RBC Capital Markets. Oba věří, že současné prostředí namíchává „rizikovým aktivům toxický koktejl“.

Ekonom Seidler: Na intervence ČNB tlačí ECB i dluhopisy

Na evropském kontinentu současně očekávají další pokles výnosů. „Myslíme si také, že výnosy německých dluhopisů, ačkoli byly loni na desetiletých minimech, nejsou vhodné pro rychlý odprodej.Ve skutečnosti mohou zamířit k novým minimům,“ poznamenávají. RBC Capital ale zároveň dodává, že výnosy mohou být tlačeny výš zejména kvůli současné situaci, tedy nižší nabídce a obnovené nejistotě kolem Řecka. Výnos německých 10letých dluhopisů v úterý poprvé od dubna loňského roku klesl pod 0,1 procenta. 

 

Budoucnost Řecka v eurozóně je dál nejistá. Země totiž stále neuzavřela dohodu ohledně důchodů nebo daňové správy. Nejvíce zadluženému členu eurozóny hrozilo vyloučení z měnové unie také loni v červenci.

Posted by Roklen24 on Monday, 4 April 2016

 

Mezi hlavní zájemce o státní dluhopisy dnes reálně patří především prezident ECB Mario Draghi a jeho tým. Ten do svých nákupních programů přidal nově kromě státních dluhopisů také dluhopisy firemní. 

Generální ředitel ING Group Ralph Hamers ve středu CNBC řekl, že ECB zašla ve svém jednání „o krok dál“. Měl na mysli březnové snižování hlavní úrokové sazby. „Teď jsme se dostali do takového prostředí s nízkými úrokovými sazbami, že se naši spotřebitelé v podstatě spíše obávají, než aby začali utrácet,“ poznamenal Hamers.

ECB minulý měsíc oznámila, že snížila hlavní refinanční sazbu na nulu a svou depozitní sazbu na minu 0,4 procenta v důsledku snížení růstového a inflačního výhledu. „Myslíme si, že psychologie funguje přesně v opačném směru. Hledáte, kam více uložit, protože máte strach z toho, co přinese budoucnost, poznamenal Hammers.

Druhé čtvrtletí pohledem Saxo: Strhne trhy politická nejistota?

Newsletter